Úgy döntött a kormány, hogy „alkotmányossá” teszi az elvárt adó intézményét. Magyarán: a vonatkozó jogszabály rendelkezik majd arról is, hogy az ellenbizonyítás lehetőségét megadják az érintetteknek. Mindezt Veres János közölte a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. A pénzügyminiszter azt mondta: a jogszabályból kiiktatják az alkotmányellenes elemeket. Amennyiben tehát elhárul a közjogi akadály az újabb fizetési kötelezettség elől, július 1-jétől bevezetik a régi-új adót, amelynek marad az alapja és a kulcsa.
A pénzügyminiszter megerősítette, továbbra is 30 milliárdos bevételi terve van a kormánynak az idei második fél évre, amely eredményszemléletben vonatkozik majd erre az évre, mint a Portfolio.hu írja. Tehát ha az adott vállalkozás vagy egyéni vállalkozó adóalapja nem éri el a korrigált árbevétel két százalékát, egy nyomtatványt kell kitöltenie az adóbevallás mellett. Ezen kell bizonyítania, hogy a nem kellően nyereséges (vagy veszteséges) gazdálkodásnak mik az okai, ez az ellenbizonyítás folyamata. Ugyanakkor az érintetteknek bizonyítaniuk kell, hogy az elszámolt költségek a vállalkozói tevékenység érdekében merültek fel. „Az ördög a részletekben rejlik, nem mindegy ugyanis, hogyan, mikor és kinek lesz lehetősége az ellenbizonyításra” – reagált az Indexnek a pénzügyminiszteri bejelentésre Oszkó Péter, a Deloitte adópartnere.
A kormány szerdai ülésén arra hatalmazta fel a pénzügyminisztert, hogy a következő két héten folytassa le az érintett vállalkozói szervezetekkel a tárgyalásokat. Az Alkotmánybíróság február 27-i dátummal megsemmisítette az úgynevezett elvárt adóról szóló jogszabályt, és az Országgyűlés március 12-én visszamenőleg törölte el ezt az adónemet. Az elvárt adóból 55–60 milliárd forintos bevételt terveztek a költségvetésbe.
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet