Alig jövedelmez idehaza a vendéglátás

Panaszkodnak a vendéglátósok, mert vállalkozásaik túladóztatottak, a szektornak nincs kiépített nagykereskedelmi hálózata, a költségek folyamatosan nőnek, míg az árrés dinamikusan csökken. A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) reprezentatív felméréséből kiderül: az üzlettulajdonosok 100 százaléka véli úgy, hogy az idei évet rossz eredménnyel zárja, és 99 százalékuk okolja ezért a kormány kisvállalkozásokat sújtó gazdaságpolitikáját.

2007. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a lakosság alig 20 százaléka jár vendéglőbe, mert luxusnak, esetenként aránytalanul drágának tartja az éttermi szolgáltatásokat. Ez a tendencia a megszorítások időszakában erősödni látszik, mert az egy üzletre eső átlagforgalom az előző hónapokban több mint 20 százalékkal csökkent. Hozzájárul mindehhez, hogy a századforduló idején még társadalmilag elismert hivatás mára felhígult, a minőség általánosan romlott. Statisztikák szerint több mint 56 ezer vendéglátóhely van hazánkban.
A kormány az utóbbi évek során egyszer sem vállalta fel a nagyobb adóbevételeket eredményező, forgalomélénkítő megoldásokat, mindig csupán az előre kiszámítható elvonásokra építette politikáját – hangzott el tegnap a parlament sport- és turisztikai bizottságának ülésén, ahol a pénzügyi és gazdasági tárca képviselőinek jelenlétében Háber Tamás MVI-elnök számolt be a vendéglátás helyzetéről. – A napjainkban válságban lévő vállalkozások azonban joggal várják el, hogy politikai ígéretek helyett most már kézzelfogható intézkedéseket hozzon a kormány – közölte az elnök.
Azt a gazdasági tárca is elismerte beszámolójában, hogy a vendéglátók bevétele a korábbi évek 12–14 százalékához képest tavaly csak kismértékben (1,4 százalékkal) nőtt. Háber Tamás szerint a szakmát 26–30 jogcímen sújtó elvonás mértéke kétszeresen meghaladja az uniós átlagot. A turisztikai szolgáltatások átlagos adóterhe a közösségen belül 3–25 százalék között mozog. Hazánkban az áfakulcs emelése például a visszaigénylési jog mellett is a költségvetés bevételeit növelte, a vendéglátásban ugyanakkor vagy az árrés szűkülését, vagy a kényszerű áremelés miatt forgalomcsökkenést, likviditási gondot okozott.
– Lakossági árainkat nem tudjuk tovább emelni, költségeink viszont folyamatosan nőnek, így csak a forgalom élénkítésével lehetne javítani eredményeinken, de ennek gátat vet a fizetőképes kereslet folyamatos romlása – vázolta az elnök. Ezt a tendenciát fokozza a bevásárlóközpontok elszívó hatása, a szakma élőmunka- és eszközigényessége. Kovács Ferenc, a bizottság fideszes tagja megerősítette: a magyar jogszabályok többsége diszkriminálja a kisvállalkozásokat, míg a multikat érezhetően támogatja, hisz a vendéglátásban kötelező szintű szakképzés a gyorséttermi láncoknál például nem elvárás. A szakbizottság állásfoglalást vár a gazdasági tárcától a problémákra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.