Dráguló gyógyfürdők

E hónaptól fizetni kell az eddig ingyenes, egészségbiztosítási támogatással rendelhető gyógyfürdőkezelésekért is, ezzel együtt további áremelésekre lehet számítani. A korábbi megállapodások ellenére az egészségügyi tárca a napokban jelentősen csökkenti a gyógyfürdői szolgáltatások évek óta változatlan támogatását.

2007. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak ellenére, hogy az idei költségvetésbe betervezték a tíz, gyógyfürdőkben alkalmazott szolgáltatás egészségbiztosítási finanszírozásának emelését, a szaktárca a napokban még a 2003-ban elfogadott támogatási összegeket is csökkenti – panaszolta lapunknak Cséfán Lajos, a Magyar Fürdőszövetség gyógyfürdőszekciójának elnöke, a Gyulai Várfürdő Kft. ügyvezető igazgatója. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által fizetett térítések három éve nem nőttek, ám tavaly az OEP és a Magyar Fürdőszövetség megállapodást kötött az átlagosan húszszázalékos emelésről. A szükséges összeget a parlament is megszavazta. Az egészségügyi miniszter eddig hallgatott, most a vége az lett: húszszázalékos emelés helyett ugyanekkora csökkentés jár a fürdőknek.
Cséfán szerint nagyjából egymilliárd forintos megtakarításra hivatkozik az OEP. Azt viszont nem vették számításba, hogy a gyógyfürdők kénytelenek lesznek emelni díjaikat, így a legrászorultabb réteg ellátás nélkül maradhat. A támogatás csökkentése elbocsátásokhoz vezet, amely a közpénzek terhére jelentkező járulékos költségekkel (végkielégítések, munkanélküli-segély) együtt jócskán meghaladja majd az egymilliárdot, így a megtakarításból többletkiadása lesz az államkasszának.
Az intézkedés ellentétes az Új Magyarország fejlesztési terv céljaival is, amelynek egyik fontos területe a dinamikusan fejlődő egészségturizmus. Az idegenforgalmi bevételek 25 százalékát a gyógyszállók adják, a beutazó külföldiek átlag öt-hat napot töltenek nálunk, míg egy városlátogató turista ennek a felét. A miniszter rendelete az utóbbi években több száz milliós beruházásokkal versenyképessé tett gyógyturizmust is lefejezné, mert veszélybe kerülnek a hiteltörlesztések – állítja Cséfán Lajos.
Mivel a gyógyfürdői szolgáltatások térítésének nagyságát nem törvény, hanem miniszteri rendelet szabályozza, nem kellett hozzá parlamenti vita. Úgy tudjuk, az egészségügyi tárca sem az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium turisztikai államtitkárságával, sem a szakmai szervezetekkel nem egyeztetett a tervről. Az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya lapunkat úgy tájékoztatta: a kérdés továbbra is napirenden van, de még nincs döntés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.