Az oroszországi sajtótalálgatásokat megcáfolva nem, illetve alig esett szó az úgynevezett Arraiolos-csoport – Portugália, Ausztria, Finnország, Lengyelország, Lettország, Magyarország, Németország és Olaszország – államfőinek tegnap véget ért kétnapos, informális találkozóján Rigában. Noha a napirenden eredetileg szerepelt az Európai Unió energiaszükségleteinek megtárgyalása, az oroszországi gázfüggőségről végül mégsem vitáztak.
Eközben Moszkvában úgy hírlett: Oroszország-ellenes kirohanások fognak elhangzani Rigában. Ezt maga Sólyom László is megcáfolta magyar újságírónak nyilatkozva. Hazánk köztársasági elnöke az államfők közös sajtótájékoztatóján ismét kitért az EU-n belül élő nemzetiségi kisebbségek problémájára. Mint fogalmazott, az unió nem fektet kellő hangsúlyt erre a kérdésre, amit a római szerződés aláírásának ötvenedik évfordulója alkalmából kiadott berlini deklaráció sem említett, annak ellenére, hogy az EU megreformálására létrehozott alkotmányos szerződés foglalkozik a kérdéssel. Sólyom László hangsúlyozta, a hosszan tartó béke nem valósulhat meg a kisebbségek nyelvi és kulturális egysége nélkül. A köztársasági elnök azután kért szót, hogy az államfők közül többen a német–francia, illetve a lengyel– német megbékélést nevezték a régóta tartó európai béke alapjainak. A közvélemény akaratának kinyilvánítása nélkül azonban nincs demokrácia – jelentette ki Lech Kaczynski lengyel államfő, aki szerint ennek gyakorlata csupán az európai parlamenti választások alkalmával valósul meg, amikor a tagországok állampolgárai közvetlenül szavaznak képviselőikre.
Sólyom László ugyanakkor dicséretesnek tartotta az Európai Bizottságnak a környezetvédelemmel és klímaváltozással kapcsolatos márciusi határozatát, amely szerint redukálni kell a mérgesgáz-kibocsátást, valamint növelni kell a megújuló energia használatának arányát, s „ez akkor is megéri, ha a harmadik világ vagy éppen az Egyesült Államok nem tart velünk”.

Még a konvoját is megállította Ferenc pápa Budapesten, hogy odamehessen a gyerekekhez