Az időjárás évtizedes támadásai miatt megrepedezett s ezért bedeszkázott pécsi szoborcsoportra 2005 végén festette fel magyarul és angolul egy pécsi polgár, Apró Antal Zoltán a „Szégyen!” feliratot. A szöveget akkor úgy tették láthatatlanná, hogy a szoborcsoportot körülölelő deszkákat megfordították. Apró úr nem adta fel: 2006 elején egy brüsszeli küldöttség látogatására időzítve ismét felmázolta a figyelemfelhívásnak szánt szöveget – akkor azonban már a deszkák kifordítása nem lett volna célszerű: a betűket ezúttal lemosták. Talán azért is, mert küszöbönállt az országgyűlési kampány.
A múlt esztendőt még a fakalickában töltötte a Zsolnay, most azonban úgy tűnik, a városházi többség is elfogadta: Európa leendő kulturális fővárosa számára meglehetősen kínos, hogy egyik legismertebb történelmi alakjának emlékműve tartósan így maradjon. Így aztán a Fidesz javaslatára az ez évi költségvetésben 30 milliót különítettek el a felújításra, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara pedig közadakozásból gyűjtött öszsze 14,5 millió forintot a heteken belül kezdődő renoválásra.
A híres fazekasmester szobrára még 2004 decembere előtt került fel az a szerkezet, amely ma is eltakarja Zsolnay Vilmost, akinek nevéhez köthető a pécsi kerámia- és porcelángyártás fellendülése. A manufaktúrát édesapja alapította 1852-ben, majd Vilmos bátyja, Ignác tíz évig igazgatta a kézi erőre berendezett üzemet. A tőkehiánnyal küszködő, gépesítést nélkülöző műhely nem tudta állni a piaci versenyt, de miután Zsolnay Vilmos 1865-ben átvette az irányítást, világhírű gyárrá fejlődött. Az igazgató 1900-ban bekövetkezett halála után hét évvel a pécsi kereskedelmi és iparkamara a nagyrabecsülés jeleként szobrot emeltetett a „kerámia költő ihletésű nagymesterének”. Vilmos alakját az ötszög alaprajzú talapzat csúcsára helyezték, alatta a szoborcsoportban a szimbolikus alakok – a fazekasság, a szobrászat, az építészet, a festészet és a vegyészet jelképei – kiugró szárnyakon kaptak helyet. A nagyszerű műalkotást immár több éve nem láthatják a pécsiek és a városba látogatók, hiszen 2004-ben olyan kritikus állapotba került, hogy elodázhatatlanná vált befedése – és persze felújítása. Az emlékmű több helyen is megrepedezett, egyes részei átáztak.
A felújítás becsült költsége 80 millió forint. Juhász István, a város gazdasági bizottságának elnöke elmondta: a tervek szerint a renoválást, illetve az előkészületeket heteken belül elkezdik, a munkálatok befejezését októberre tervezik. Bár a nyolcvanmillióból egyelőre csak 44,5 van meg, Juhász bizakodó. Szerinte az önkormányzat is hozzátehet a meglévő összeghez, s reméli, hogy cégeket és szponzorokat is megnyerhetnek az ügynek. Síkfői Tamás, a közadakozást szervező Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára elmondta: a vállalkozók testülete a közadakozás mellett a személyi jövedelemadóból származó egy százalékokat is megcélozta. Mivel azonban az APEH szerint nem lehet kedvezményezett a kamara, így a már összejött – a közhasznú testület által 2006-ban hat-nyolc millióra becsült – összeg az államhoz került.
Az iparkamara most peres úton kívánja visszaszerezni az összeget.

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára