Napi sajtószemle

2007. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Washington Post
Zbigniew Brzezinski, Carter elnök volt nemzetbiztonsági tanácsadója az amerikai főváros lapjában arról a terrorról ír, amelyet a terror elleni háború kelt, és hogy a háromszavas kifejezés miként ásta alá Amerikát, amely egyre inkább bizonytalanná és paranoidabbá válik. 2003-ban a kongresszus még csak 160 helyet jelölt meg, amely potenciális terroristák célpontjául szolgálhat. Miután a lobbisták munkába léptek, 2003 végére e szám 1849-re nőtt; 2004 végére 28 360-ra, 2005 végén pedig 77 679-re. Jelenleg e szám 300 000, és a listán található az Illinois-ban évente megrendezett alma- és disznóhúsfesztivál is. Magánépületekben emberek értékes idejét fecsérlik el biztonsági ellenőrzéssel akkor, amikor áruházakban ezen ellenőrzéseknek nyomuk nincs. Autóutak mentén óriásposzterek buzdítják az autósokat arra, hogy jelentsék a „gyanús tevékenységeket”. Mit? – teszi fel a kérdést Brzezinski: turbános autóvezetőket? Az újságokban arab arcvonású embereket ábrázolnak olyan módon, amelyek szomorúan idézik fel a náci antiszemita kampányokat. Akik ezt elkövetik, elfelejtik azt a veszélyt, amely a faji és vallási gyűlölet ébresztgetését kapcsolja össze a holokauszt bűne újjáéledésével. A muzulmán légiutasok elleni szociális diszkrimináció még azon mozlimokat is az Egyesült Államok ellenségévé teszi, akiket nem nagyon érdekel a Közel-Kelet. Ezzel egy időben megkérdőjelezik Amerika azon imázsát, amely szerint a világ vezető országa példaértékű faji és vallási kapcsolatokban. A „terror elleni háború” nyomán az egész világ azt látta, hogy az amerikai katonák az irakiakkal úgy bánnak, mint az izraeli hadsereg a palesztinokkal, ami jelentős, globális kárt okoz az Egyesült Államoknak. Az Egyesült Államokkal szembeni ellenérzés azonban nem korlátozható a muzulmánokra, mint ahogyan azt a BBC felmérése is bizonyítja: 27 ország közvéleménye szerint a világra Izrael, Irán és az Egyesült Államok gyakorolja a legnegatívabb befolyást. Vagyis – teszi hozzá félig gúnyosan Brzezinski – egyesek szemében e három ország alkotja a gonosz új tengelyét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.