(Brüsszel)
Magyarország európai uniós hírnevére minden jószolgálati misszió ráfér – indokolta meg a Fidesz-vezetők brüsszeli látogatását Orbán Viktor, miután tegnap Jacques Barrot-val, az unió közlekedési biztosával, Wilfried Martensszel, az Európai Néppárt elnökével folytattak megbeszélést. A program része volt a Joseph Daulnál, az Európai Néppárt–Európai Demokraták képviselőcsoportjának vezetőjénél tett látogatás is.
A Fidesz elnöke újságíróknak nyilatkozva hozzátette: „Az a bravúr, hogy valaki éllovasból sereghajtóvá váljon alig több mint egy– másfél esztendő leforgása alatt, példátlan.” Orbán elmondta még: a Fidesz elnökségének látogatása segíthet az ország hitelének visszaszerzésében, és ez volt a fő oka a meghívás elfogadásának.
Mint fogalmazott, fájlalja, hogy a folyosón lassan mindenki csak „szankció Gyurcsány” néven emlegeti azt a készülő uniós szabályt, amelynek értelmében büntetni kell a hamis adatszolgáltatást vagy a nemzetállami hazugságokat. Nem közvetlenül Magyarország elleni szankcióról van szó – fejtette ki –, hanem „olyan magatartást akarnak büntetni, amelynek kirívó példáját Magyarország szolgáltatta”.
Mint azt már közöltük, az Európai Parlament elfogadott javaslata szankcionálná azokat a tagországokat, amelyek megalapozatlan költségvetési előrejelzésekkel vagy manipulált gazdasági kimutatásokkal ejtik át Brüsszelt. A tárgyalásokon a Fidesz azt az álláspontot képviselte, hogy a hagyományos gazdasági szférán kívül fekvő területeken a mainál sokkal erőteljesebb integrációs politikát látnak szükségesnek.
*
Az első ilyen terület a közös energiapolitika kidolgozása. A másik kérdés a bevándorlási politika, amely Magyarország schengeni rendszerbe lépésével különösen előtérbe kerül. – Magyarország nemsokára a schengeni övezetbe kerül, tömegesen jelenhetnek meg bevándorlók, miközben az országnak semmiféle bevándorlási politikája nincsen – figyelmeztettek. Szájer József, a Fidesz EP-delegációjának vezetője hozzátette: a parlament már dolgozik a bevándorlással kapcsolatos leendő uniós szabály tervezetén. Kiderült az is: a delegáció tárgyalásain nagy súlyt fektetett arra is, hogy az agrártámogatások rendszerének változtatásakor a módosítások vesztesei ne a termelők legyenek.
Jacques Barrot közlekedési biztossal való találkozásakor a magyar küldöttség azt hangsúlyozta, menynyire fontos, hogy a Pozsonyig kiterjesztendő szupergyorsvonat vonala bővüljön ki egy Budapestig vezető vonallal.
Lapunk azon kérdésére, hogy ha a Fidesz ismét kormányra kerülne, akkor ellentétben a korábbiakkal, eltávolíttatná-e a nagyon sokak szemében a szovjet zsarnoki elnyomást jelképező Szabadság téri szovjet emlékművet, Orbán Viktor azzal válaszolt, hogy a „tallinni esetet tanulmányozzuk, és az összes hasznosítható következtetést igyekszünk levonni”. Másik kérdésünkre, hogy milyen érzéssel fogadta a Fidesz, amikor jobboldali kormányok – mint a német és az amerikai – erőteljesen elítélték a moszkvai és szentpétervári rendőrségi fellépést, de ezt a budapestivel nem tették, a Fidesz elnöke úgy felelt, az EU-nak saját hitele érdekében határozottabb lépéseket kell tennie azért, hogy az emberi jogokat ne lehessen megkérdőjelezni.
Nyakó István reagálásában reményét fejezte ki, hogy az Európai Néppárt frakciója azért „rendelte Brüsszelbe” a Fidesz vezetőit, hogy változást érjen el a párt radikális magatartásában. A szocialista szóvivő megjegyezte: Orbán Viktor külpolitikája nem az ország érdekeinek képviseletét, hanem saját hatalmi érdekeinek képviseletét jelenti.
Széteshet Magyar Péter pártja a baloldali politikus botrányos viselkedése miatt?