Elévül az adótartozás

Megúszható az adócsalás? – ez a kérdés vetődik fel annak kapcsán, hogy a jelek szerint sok száz millió forintnyi köztartozás tűnik el a jogszabályok sűrűjében. Bár a hatóságok igyekeznek nyomon követni az adósokat, az elévülési idő gátat szab a régi követelések behajtásának, és a minapi szégyenlistáról is lemaradhattak nevek.

Kiss Roland
2007. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő az, aki az adókötelezettség megállapítása tekintetében jelentős ténnyel kapcsolatosan valótlan tartalmú nyilatkozatot tesz, vagy ilyen tényt a hatóság elől elhallgat, s ezzel vagy más megtévesztő magatartással az adóbevételt csökkenti. Ez áll a büntető törvénykönyv adócsalás című bekezdése alatt. Sőt: a jogszabály nyolcéves szabadságvesztés lehetőségét említi olyan esetekben, ha az adóbevételek különösen nagy mértékben csökkennek. Az utóbbi másfél évtized tapasztalata alapján azonban nem tűnik túlzásnak a kijelentés: a szigor ellenére igen sokan „megússzák” a néha sok száz millió forintra rúgó összegek befizetését. Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) éppen az adócsalók elbátortalanítása céljából tette közzé nemrég azoknak a listáját, akik 180 napon túli, magánszemélyek esetében legalább tízmillió, vállalkozások esetében pedig legalább százmillió forintos adótartozást halmoztak fel.
A magánszemélyek körében Vainer Dalibor és Guillé Christophe Walter neve keltett feltűnést, mivel – mint korábban megírtuk – a Pepsi két felső vezetőjéről van szó. Lapunk megkeresésére a PepsiAmericas Kft.-nél azt közölték: egyikük fizetési kötelezettségéről tudomásuk van, ám az adósság megtérítéséről jó ideje folyik az egyeztetés az adóhivatallal. A másik esetben – a válaszlevélből az nem derül ki, Daliborról vagy Ch. Walterről van-e szó – a külföldi magánszemély adóját a cég fizeti meg az APEH-nek. Amennyiben eltérés van a fizetési kötelezettség és a valós teljesítés között, a céget vagy az adózót értesíteni kellett volna, ám erre nem került sor – áll a PepsiAmericas válaszában. A cég ugyanakkor csalódását fejezte ki azért, hogy dolgozójának neve úgy tűnik fel az APEH listáján, hogy közben az adót a vállalat tudomása szerint befizették, tartozásról értesítés nem érkezett, s nem kaptak lehetőséget a helyzet tisztázására azelőtt, hogy az adóhivatal a listát honlapjára helyezte volna – zárul a közlemény.
Lapunk több, a listán szereplő céget igyekezett megszólalásra bírni, ám az esetek többségében már magát a társaságot sem találtuk meg, amelyiket mégis, ott a cég képviselője elhárította megkeresésünket. A Pepsin kívül a kivételek közé tartozik az állami tulajdonú Atev Fehérjefeldolgozó Zrt., ahol Kiss Jenő vezérigazgató leszögezte: egy vizsgálat során az APEH adóhiányt állapított meg náluk, a fizetésről azonban elhúzódott az egyeztetés, a cég ezért kerülhetett fel a listára. Nem nem fizetésről van tehát szó, hanem egy régebbi időszakból származó adóhiányról, amelyet minél előbb rendezni szándékozunk – közölte Kiss Jenő.
A listán szereplő vállalatok egy része felháborodással fogadta a kétes értékű közfigyelmet, ami annyiból jogosnak tűnhet, hogy sok adós a jelek szerint kimaradt a névsorból. Érdekes ugyanis, hogy többek között Salamon Berkowitz tengerentúli vállalkozó vagy cége neve sem található meg a listán. Berkowitz a Badacsonyi Állami Gazdaság balatonvilágosi Traubi-üzemével kapcsolatos kétes ügyekkel szerepelt az utóbbi évek híradásaiban, egyik cége, az 1992-ben bejegyzett Centráls Kft. ellen pedig az APEH Hajdú-Bihar Megyei Igazgatósága 1999-ben felszámolási eljárást kezdeményezett. Az ok: 130 millió forintos, többéves köztartozás. Mint korábban megírtuk, a cégnek csaknem 274 millió forintnyi hosszú és rövid lejáratú kötelezettsége keletkezett, az adóhivatalnak több mint 71 millió forintnyi késedelmi kamattal és 29 millió forintnyi társadalombiztosítási befizetéssel tartozik. Az APEH az adósságok miatt régebben pályázatot is hirdetett a Berkowitz érdekeltségébe tartozó balatonvilágosi üdítőgyár értékesítésére.
Az állam azonban minden bizonnyal keresztet vethet ezekre a pénzekre, hiszen az adótartozások elévülési ideje öt év. Pontosabban: az APEH-nak öt éve van arra, hogy megállapítsa a kinnlevőséget, s újabb öt éve arra, hogy be is hajtsa az összegeket. Amennyiben az ügyben büntetőfeljelentés is születik, az elévülés ideje nyolc évre nő, az adóhatóság azonban nem minden esetet terel a büntetőjog mezejére. Ha egy cég nem szerepel a listán, annak az elévülésen túl az is oka lehet, hogy adótartozása nem 180 napon keresztül, hanem csak rövidebb időre lépi át a százmillió forintot. Lapunk kérdésére az APEH-nél ugyanakkor hangsúlyozták: minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy a tartozásokat behajtsák, és ha kell, felveszik a kapcsolatot más adóhatóságokkal is, így jó eséllyel külföldön is rálelnek a vagyonukat kimenekíteni igyekvő adósokra.
Lévén a Pepsi esetében tengerentúli cégről van szó, lapunk az Amerikai–Magyar Kereskedelmi Kamara véleményére is kíváncsi volt. Az AmCham válaszlevelében üdvözölte, hogy az adóhatóság rendszeresen közzéteszi azon magánszemély és nem magánszemély adózók nevét, akiknek nagyobb összegű és hosszabb ideje fennálló adótartozásuk van, ez ugyanis hozzájárul a gazdaság kifehérítéséhez, és a gazdaság normális működését segíti elő. Fáth Péter, az AmCham vezérigazgatója lapunknak leszögezte: az információhoz való szabad hozzáférés egy átlátható társadalom kulcseleme.
Azt, hogy a cégnyilvánosság bővítésére, a csalók kiszűrésére égető szükség van, az igazságügyi tárcánál is belátták. Nemrég jelentették ugyanis be, hogy jövőre a világhálón is elérhetővé tennék a cégadatokat, így bárki ingyenesen hozzáférhet az elektronikus cégnyilvántartáshoz, sőt a számviteli beszámolókat is megnézheti. Az adatokból az is kiderülne, ha a céget rossz adósnak minősítették, ha komolyabb bírsággal sújtották, vagy ha kizárták a közbeszerzési eljárásból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.