Napi sajtószemle

2007. 05. 02. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

FT.com
A nyugati szövetség roppant dilemmájával, a török válsággal birkózik a globális brit napilap arról írva, hogy „az amerikai neokonzervatívok azt remélték, Irak inváziója révén az ország az iszlám világban egy Nyugat-barát demokrácia új bástyájává válik. De míg az Egyesült Államok e céljában kudarcot vallott, sikerült súlyos kárt okoznia a mozlim világban fellelhető legfontosabb partnerével, Törökországgal fenntartott kapcsolatainak. A török hadsereg Észak-Irakban a kurd hatalom kibontakozását a török állam integritására fenyegetésnek tekinti. Az iraki megszállás nyomán az Egyesült Államok most rendkívül népszerűtlen Törökországban.” A török iszlamisták ravasz játékot játszanak: Brüsszelt trójai falóként használják. Arra számítanak, hogy az unióba törekvő Törökország katonaságát visszatartják attól, hogy beleavatkozzon a belpolitikába, ami az iszlamisták hasznára válik. És arra, hogy az európai emberjogi törvények kihívást jelentenek majd azzal a tilalommal szemben, hogy a török nők az egyetemen fejkendőt viselhessenek. Az amerikai neokonzervatívok nem nézik jó szemmel, hogy az unió tétovázik Ankarát felvenni az unióba. Stratégiai vaksággal is vádolják Brüszszelt, hiszen – ahogy mondogatják – miként nem láthatja valaki azt a hatalmas győzelmi lehetőséget a civilizációk összecsapásában, mint amit azzal lehetne elérni, hogy Törökországot „bekötnék” Európába? Csakhogy mindez nem olyan egyszerű, ugyanis az amerikai neokonzervatívok egyúttal aggódnak a muzulmán bevándorlás miatt is, és amiatt „sikongatnak, hogy Európa »Eurábiává« változik” – írja a londoni lap. Márpedig ha Törökország taggá válik, több mint hetvenmillió török bárhol letelepedhet az unió területén.


Independent
A független brit lap címoldalán a miniszterelnök fényképe mellett olvasható a következő szöveg: „Tony Blair miniszterelnökké választásának 10. évfordulóján egy exkluzív felmérés szerint a britek 69 százaléka gondolja azt, hogy amikor távozik hivatalából, legfontosabb öröksége a véres iraki konfliktus lesz.” A lap által megrendelt felmérés szerint a második helyezést Bush amerikai elnökkel fenntartott kapcsolata érte el, amire csak 9 százalékot kapott.


idnes
A vezető cseh lap a tallinni szovjet emlékmű eltávolításával kirobbant válságról azt írja, „Vegyük tudomásul, hogy a sztálini Szovjetunió és a hitleri Németország egyformán bűnös rezsimek voltak”. Ebből a szemszögből tekintve kell szemlélnünk a mostani orosz–észt konfliktust és azt is, hogy a mai Oroszország vezetői nem hajlandóak elismerni a balti államokban elkövetett sztálini bűnöket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.