Spórolunk a nyaraláson

Tavaly a magyar polgárok többsége nem nyaralt anyagi problémák miatt. Az idén várhatóan öt százalékkal kevesebben utaznak a következő hónapokban, mint 2006-ban. Az otthon maradók aránya szakértők szerint még tovább nő, ami összefügg a lakosság nehezedő terheivel. A Központi Statisztikai Hivatal, valamint a Magyar Turizmus Zrt. felmérései alapján utánajártunk, hogyan alakul a szezon, milyen nyaralásra futja az idén a magyarok pénztárcájából.

2007. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg tavaly honfitársaink harmada, addig idén alig ötödük engedheti meg magának, hogy pénzt áldozzon a nyaralásra. Bár mostanra még kevesen rendelkeznek konkrét utazási tervekkel, az már látszik: belföldi kirándulásokra átlagosan tíz százalékkal költünk többet, ami ugyanakkor nem azt jelenti, hogy több pénz jut vakációra. – Mindez az áremeléseknek is köszönhető – ismerte el lapunknak Szűcs Balázs, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgató-helyettese. Az biztos, hogy ma ebben az ágazatban is elsősorban az ár befolyásolja a keresletet: a legtöbben nagyon megnézik, hová és mennyiért utaznak.
A változások között a legfeltűnőbb, hogy a magyarok egyértelműen a belföldi lehetőségek felé fordultak. Az utazók hét tizede választja idén az itthoni pihenést (fele a Balatont, ahol átlagosan 74 euró egy háromcsillagos szoba éjszakánként). Ennek egyre jellemzőbb oka a spórolás – a közlekedési költségeken is. A belföldi turizmus erősödése miatt fellendülhet a magyar tenger forgalma is az idén az amúgy nem sokkal drágább, ám messzebb lévő Horvátországgal szemben. A balatonihoz hasonló árakat kínálnak egyébként a török és portugál szolgáltatók is, a legdrágább pedig Franciaország.
Száz főből csak tizenhárman mennek idén külföldre nyaralni, ami egyre inkább luxusnak számít a többség szemében. – Van egy vékony réteg, őket a megszorítások nem érintik – magyarázta a jelenség okát Szűcs Balázs. Korábban néhány utazási iroda jelezte: itthon visszaesett a luxusutak népszerűsége, amit azzal magyaráztak, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) vagyonosodási vizsgálataitól tartó magánszemélyek inkább valamelyik szomszédos országban fizetik be a drága nyaralást, hogy elkerüljék a revizorok figyelmét. – Márciusban csakugyan tapasztalható volt ez, ám mára elült a félelem. Idehaza is mutatkozik érdeklődés a legmagasabb kategóriájú utak és szállások iránt. Ez utóbbiak átlagára 130 és 274 euró között mozog éjszakánként – mondta lapunknak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke. – Az APEH általánosan nem ellenőriz, csak célzottan, egy-egy esetben kér információt az irodától, azt is a már folyamatban lévő vizsgálat részeként. Nálunk párszor volt erre példa – mondta –, de
egy célirányos vizsgálatnál a kint megrendelt luxusút sem marad titokban.
A középkategóriás külföldi utak és szálláshelyek iránt kisebb az érdeklődés idén, népszerűek viszont a „fapados” nyaralások. A legolcsóbb európai tengerparti utazás 2007-ben Törökországba szervezhető meg (ötcsillagos szállodai szobaár: 134 euró éjszakánként). A legdivatosabb még mindig Horvátország, népszerű Olaszország, Görögország, Románia. Európán kívül két legkeresettebb cél az Egyesült Államok és Tunézia. – Az utak nagy részét még mindig a vékonyabb pénztárcájúaknak értékesítik az irodák. Az olcsóbban utazók is tudatosabbá váltak – vázolta a MUISZ elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.