Míg tavaly honfitársaink harmada, addig idén alig ötödük engedheti meg magának, hogy pénzt áldozzon a nyaralásra. Bár mostanra még kevesen rendelkeznek konkrét utazási tervekkel, az már látszik: belföldi kirándulásokra átlagosan tíz százalékkal költünk többet, ami ugyanakkor nem azt jelenti, hogy több pénz jut vakációra. – Mindez az áremeléseknek is köszönhető – ismerte el lapunknak Szűcs Balázs, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgató-helyettese. Az biztos, hogy ma ebben az ágazatban is elsősorban az ár befolyásolja a keresletet: a legtöbben nagyon megnézik, hová és mennyiért utaznak.
A változások között a legfeltűnőbb, hogy a magyarok egyértelműen a belföldi lehetőségek felé fordultak. Az utazók hét tizede választja idén az itthoni pihenést (fele a Balatont, ahol átlagosan 74 euró egy háromcsillagos szoba éjszakánként). Ennek egyre jellemzőbb oka a spórolás – a közlekedési költségeken is. A belföldi turizmus erősödése miatt fellendülhet a magyar tenger forgalma is az idén az amúgy nem sokkal drágább, ám messzebb lévő Horvátországgal szemben. A balatonihoz hasonló árakat kínálnak egyébként a török és portugál szolgáltatók is, a legdrágább pedig Franciaország.
Száz főből csak tizenhárman mennek idén külföldre nyaralni, ami egyre inkább luxusnak számít a többség szemében. – Van egy vékony réteg, őket a megszorítások nem érintik – magyarázta a jelenség okát Szűcs Balázs. Korábban néhány utazási iroda jelezte: itthon visszaesett a luxusutak népszerűsége, amit azzal magyaráztak, hogy az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) vagyonosodási vizsgálataitól tartó magánszemélyek inkább valamelyik szomszédos országban fizetik be a drága nyaralást, hogy elkerüljék a revizorok figyelmét. – Márciusban csakugyan tapasztalható volt ez, ám mára elült a félelem. Idehaza is mutatkozik érdeklődés a legmagasabb kategóriájú utak és szállások iránt. Ez utóbbiak átlagára 130 és 274 euró között mozog éjszakánként – mondta lapunknak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke. – Az APEH általánosan nem ellenőriz, csak célzottan, egy-egy esetben kér információt az irodától, azt is a már folyamatban lévő vizsgálat részeként. Nálunk párszor volt erre példa – mondta –, de
egy célirányos vizsgálatnál a kint megrendelt luxusút sem marad titokban.
A középkategóriás külföldi utak és szálláshelyek iránt kisebb az érdeklődés idén, népszerűek viszont a „fapados” nyaralások. A legolcsóbb európai tengerparti utazás 2007-ben Törökországba szervezhető meg (ötcsillagos szállodai szobaár: 134 euró éjszakánként). A legdivatosabb még mindig Horvátország, népszerű Olaszország, Görögország, Románia. Európán kívül két legkeresettebb cél az Egyesült Államok és Tunézia. – Az utak nagy részét még mindig a vékonyabb pénztárcájúaknak értékesítik az irodák. Az olcsóbban utazók is tudatosabbá váltak – vázolta a MUISZ elnöke.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP