A földektől az asztalig

Országos mintabolthálózatot hoz létre a mórahalmi Mórakert Zöldség-Gyümölcs Termelői Értékesítő Szövetkezet (tész), hogy a magyar áruk közvetlenül a gazdától, olcsóbban juthassanak el a fogyasztók asztalára. A legnagyobb forgalmú – jelenleg 770 tagot számláló – magyar családi gazdaszövetkezet tíz nagyvárosban keresi az üzletnyitás lehetőségét.

2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az áruházláncok mostanság már teljesíthetetlen kereskedelmi feltételeket szabnak. A szövetkezet bevételének tíz százalékát fizeti ki a multiknak azért, hogy a magyar áru a polcaikra kerülhessen – közölte lapunkkal Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere, a tész igazgatósági tagja. A politikus elmondta: ráadásul úgy tapasztalják, hogy a mórahalmi árukat nem megfelelően kezelik a nagy üzletek, ezért ők hiába szállítják be frissen a terméket, mire az a vásárlóhoz kerül, már rosszabb a minősége. Ezzel egyre inkább tisztában vannak a termelők és a vevők is, amellett, hogy az igény folyamatosan nő a minőségi hazai portéka iránt a silány importtal szemben.
A szövetkezet 1995 óta segíti a dél-alföldi, homokországi gazdák áruinak piacra jutását. A termelőknek folyamatos szakmai támogatást nyújtó, erőforrásokat koncentráló Mórakert 2002-ben kapta meg a végleges termelői értékesítői elismerést az agrárminisztertől. A többek között Békéscsabán, Budapesten, Győrben, Kecskeméten két-három éven belül nyíló saját üzletek sem vegyes termékeket árulnak majd, csak kifejezetten friss zöldséget és gyümölcsöt. Nógrádi Zoltán bizakodó a hálózat sikerét illetően, amit a közvetítők kiiktatásával elérhető olcsóbb árakkal is indokol. – A kiskereskedelem kezd magához térni az országban uralkodó multiláncok mellett. Mivel a bevásárlóközpontok többszörös áron adják el termékeinket, a mi sikerünk megjósolható – mondta. A tervezett beruházás mértékét Nógrádi egyelőre nem tudta megmondani, ez nagyban függ majd az üzlethelyiségek kialakításának költségeitől. Az egyes boltokat három-négy környékbeli alkalmazott irányítja majd. Kérdésünkre a polgármester kifejtette: nem szempont számukra, hogy a jelenlegi kereskedelmi partnerek miképp reagálnak majd arra, hogy saját értékesítéssel kerülik meg a láncok által diktált felvásárlási, szállítási rendszert. – Most nem az a célunk, hogy a hálózat hasznot hozzon, sokkal inkább az, hogy a hazai fogyasztókban erősítsük a minőségi magyar termékek iránti elkötelezettséget – közölte. A tész forgalma az indulás óta százszorosára nőtt, tavaly 8,2 milliárd forintos nettó árbevételt produkált, több mint 50 ezer tonna árut értékesített. Nógrádi számít arra, hogy ezt az eredményt az idén is elérik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.