Globális döntések a fejünk fölött?

Mintha kísértetek foglalták volna el tegnap a Vörösmarty tér egyik sarkát: a tűző napon nyolc leány fehér álarcban görnyedt egy-egy zakatoló varrógép fölé. A méltányos kereskedelem fontosságára figyelmeztető demonstrációt csak néhány járókelő, turista figyelte, de ahogy a szervezők, a Globalance-csoport tagjai mondták, nem is az volt a cél, hogy tömegeket mozdítsanak meg, nálunk egyelőre a globalizációval összefüggő problémák kevesek számára világosak. Pedig a magyar gazdák is, akiknek áruit kiszorítja a piacról az olcsó multi, pontosan ezektől szenvednek. A megoldás a tudatosítás és a szolidaritás.

Szarka Ágota
2007. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ami a Kárpát-medencei magyarság számára Csíksomlyó, az a világ globalizációkritikus csoportjai számára az úgynevezett G8-államok találkozója, illetve a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) évi ülései. Ilyenkor a föld négy sarkából minden évben összesereglenek azok a civil szervezetek, amelyek úgy vélik: a dolgok nem jó irányba tartanak, a föld és az emberek lelkiismeretlen, felelőtlen kizsákmányolását, a jövő felélését be kell fejezni. A saját eszközeikkel igyekeznek nyomást gyakorolni a nagyhatalmak vezetőire, felhívni a közvélemény figyelmét a romboló igazságtalanságokra. A demonstrálók ideológiai palettája meglehetősen színes – magában foglalja a szélsőségeket is –, a médiumokból azonban jellemzően csak „az jön le”, hogy símaszkos anarchista fiatalok randalíroznak, verekszenek a rendőrökkel. És a legtöbb ember – felelős állampolgár – számára mit sem mond a WTO neve vagy éppen a G8. Pedig ezekben a körökben olyan államközi megállapodások, döntések születnek, amelyek nemzedékekre meghatározzák sorsunkat.
Tárgyalások titkosítva
A tájékozatlanságban tartás mélységére jellemző adalék: a Védegylet például hiába kérte a kormánytól, hozza nyilvánosságra, milyen vállalásokat tett az ország nevében a WTO-nak a közszolgáltatások piacosítása ügyében. Az adatok csak 1995-ig hozzáférhetők. Ahogy Scheiring Gábor közgazdász, a Védegylet munkatársa elmondta, ezek szerint az ország az egészségügy és az oktatás liberalizációja terén tett korlátozott vállalásokat. Hogy azóta, illetve jelenleg miről folynak a tárgyalások az állampolgárok feje fölött, az nem tudható. (A Védegylet egyébként fontolgatja, milyen jogi lépéseket tehet az ügyben.)
A globalizációval kapcsolatos gondok eredője természetesen kereskedelmi. Tegnap nemcsak a fővárosi Vörösmarty téren, de az egész világon több ezer helyszínen demonstráltak azért, hogy felhívják a figyelmet a világkereskedelem tisztességtelen működésére. Budapesten a „varrógépes tüntetés” résztvevői, a bámészkodók sokkoló adatokkal szembesülhettek például a textil-, a sportszer-, illetve a divatipar visszásságaival kapcsolatban. Gyakran embertelen, megalázó körülmények között dolgoztatnak nemcsak felnőtteket, de gyermekeket is a minél nagyobb haszon érdekében.
A demonstráción kiderült: mind a textilipari alapanyag, a gyapot termesztői, mind pedig a késztermékek előállítói sokszor töredékét sem kapják meg a végzett munkájuk értékének, és ez ma már nem csak a fejlődő világban érvényes, a rabszolgamunka térségünkben, sőt Magyarországon is jelen van. Az unióhoz frissen csatlakozott, „rendszerváltó” államokban ugyanis súlytalanok a szakszervezetek, nincs komoly érdekvédelem, és a globális szabad kereskedelem viszonyai védtelenül, felkészületlenül érték a társadalom széles tömegeit. Ugyanakkor megkerülhetetlen a közös felelősségünk, hiszen mi döntjük el, mit vásárolunk: az olcsó, mások megnyomorítása árán termelt árut vagy a drágább, de tisztességes úton előállítottat – mondta el Linder Bálint, a Védegylet munkatársa. A méltányos kereskedelem kapcsán legtöbbször a kávé-, a tea- és gyapotültetvényeken dolgozók sorsa jön szóba, számunkra távolinak tűnik, pedig a probléma a miénk is. Például a magyar gazdákat, a kisvállalkozókat ugyanez teszi tönkre. A jóval olcsóbb, ellenőrizetlen minőségű külföldi áruk elözönlik a piacot, a hazai termelők pedig csődbe mennek – elég itt csak a magyar textilipar kivérzésére gondolni, ami a beáramló távol-keleti filléres áruknak köszönhető.
Milliárdok fegyverre
„Mister Bush, mister Blair, ez így nem
fair” – kezdte a beszédét Frida Balázs, a Globalance-csoport egyik szervezője, aki úgy fogalmazott: a demonstráció célja, hogy felhívják a figyelmet a globális kapitalizmus igazságtalanságaira, tiltakozzanak egy olyan rendszer ellen, amely százmilliókat tart nyomorban, éhínségben. Ezt az emberhez nem méltó rendszert a nagyhatalmak politikusai tartják fenn. 2005-ben ígéretet tettek a G8-államok vezetői, hogy pénzzel, befolyással, minden lehetséges eszközzel igyekeznek felszámolni a globális szegénységet. Ehhez képest 50 milliárd dollárral kevesebb jut az ígértnél erre a célra, miközben fegyverkezésre ezermilliárdot költenek. S a csúcstalálkozón a legfőbb téma most sem a klímakatasztrófa vagy éppen Afrika sorsa, hanem az orosz és az amerikai stratégiai érdekek, hogy milyen új fegyverzeteket telepítsenek – mondta a szónok, aki nyomatékosította azt is: nem azok a „huligánok”, akik mindez ellen felemelik a szavukat, hanem azok a vezető politikusok, akik tehetnének az igazságtalanság ellen, de nem tesznek semmit.
Nagy-Britanniában például az Arcadia-csoport üzleteiben kapható termékeket az úgynevezett sweatshopokban, azaz „izzasztóműhelyekben” gyártják, ahol napi 13 órában dolgoztatják az asszonyokat. A darabonként 30-40 fontért eladott pólók előállításáért a munkások mindössze naponta 25 pennyt kapnak. Pihenőnap nincs. A varróüzemeket azonnal elköltöztetik, ha valamivel olcsóbb munkaerőt találnak más országban. – Mi örülünk az olcsó árunak, de a mi hasznunk más kárát jelenti: embertelen kizsákmányolás árán jön létre – hívta fel a figyelmet Újszászi Györgyi, a Védegylet munkatársa. És akkor még szót sem ejtettünk a környezet lepusztításáról, kizsigereléséről, ami a gyapottermesztéssel rendszerint együtt jár.
A vásárlás döntés
De tehetünk-e ez ellen valamit? A méltányos kereskedelem – fair trade – mozgalom szerint igen: sőt, csak mi tehetünk igazán ellene. Azzal, hogy odafigyelünk, és nem vásárolunk rabszolgamunkával, mások és a környezet lelkiismeretlen kizsákmányolása árán készülő termékeket. Magyarországon például segítsük a kistermelőket, gazdákat azzal, hogy az ő termékeiket vásároljuk. A távol-keleti, a külföldi áruknál pedig figyeljük a címkét, igyekezzünk tudatosan vásárolni.
A Globalance-csoport célja, hogy globális kérdések tekintetében megpróbálja növelni a társadalmi tudatosságot, megismertesse az úgynevezett globális szolidaritás gondolatát és eszközeit. A civil koalíciót 2006-ban alakította meg az Anthropolis egyesület, az Ökotárs Alapítvány, a DemNet Alapítvány, a Védegylet, és a Zöld Fiatalok. De a tegnapi demonstráción megjelent az ATTAC Magyarország elnöke is. A baloldali elkötelezettségű szervezet közgazdász vezetője úgy véli: a világban, de az unióban is arról papolnak, hogy szabad verseny van, és az jó, ugyanakkor valójában az erősek visszaélnek erejükkel, virágzik a protekcionizmus – lásd az uniós agrártámogatási rendszert. A legfőbb gond, hogy nincs szolidaritás, nincs összefogás. A jelenlegi kormány pedig nem ezek megteremtésén dolgozik. Sőt a lehető „legbrutálisabb” módon hajtja végre azokat a piacnyitási és liberalizációs intézkedéseket, amelyeket a Világbank, a WTO, Brüsszel és más nemzetközi szervezetek diktálnak neki – fogalmazott Benyik Mátyás, hozzátéve: rengeteg munka van még hátra, mire összeállhat egy olyan erő, amely valóban ki tudja harcolni a változásokat, hogy emberibb lehessen a világ.
Közben a lányok hozzákezdtek a rögtönzött varroda felszámolásának, lekerültek a maszkok is. Két idős hölgy kíváncsian nézegette a gépeket, valamikor ilyeneken varrták gyerekeik ruháit. – Kizsákmányolás? Abban nekünk volt részünk bőven, elhiheti – válaszolja nevetve egyikük a kérdésemre, hogy mi a véleménye a tüntetésen elhangzottakról. S hogy van-e esély például a vásárlási szokások megváltoztatására? Csak annyit mond: jó lenne. De mindenki pénzből él. Talán majd a fiatalok…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.