Központosít a kormány

2007. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem ködösítés, hogy a koalíció egyetért a fogyasztóvédelem égető kérdéseiben – hangzott el tegnap A magyar fogyasztó 2007 című konferencián, amelyet a GfK Hungária Piackutató Intézet szervezett a rendszerváltozás óta alapjaiban átalakult magyar fogyasztói kultúra elemzése és intézményes védelmének bemutatása céljából. Alexa György, az Országgyűlés eseti fogyasztóvédelmi bizottságának szocialista elnöke előadásában elmondta: alapvetően elégedett az állami pénzen finanszírozott ellenőrző szervezetek munkájával, ám a jelenlegi szabályok, a szankcionálás rendszere csiszolásra szorul. A kormány által nemrégiben elfogadott, 2013-ig tartó fogyasztóvédelmi cselekvési programot ismertetve elmondta: a koncepció a fogyasztóvédelem egységességét, az ezzel foglalkozó különböző szervek összehangolt működésének igényét rögzíti. Mint azt korábban megírtuk, a hatóságoknál központosításra kerül sor: ez év végéig a regionális fogyasztóvédelmi felügyelőségek a közigazgatási hivataloktól a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FvF), egyúttal a Szociális és Munkaügyi Minisztérium közvetlen irányítása alá kerülnek. Ezzel együtt a jelenlegi 218 fős fogyasztóvédelmi szervezet létszáma 498 főre emelkedik. Alexa György lapunknak elismerte: tavaly volt egy átfogó profiltisztítás, melynek során közel tízszázalékos leépítésre került sor a területi felügyelőségeknél. Ugyanakkor hozzátette: a korábbi leépítés nem zárja ki, hogy egyes területeket visszaerősítsenek. – Ez hosszú távon nem teszi hiteltelenné a kormányzati politikát – mondta.
Úgy látja: a rendszerváltás óta jellemző erős gazdasági verseny még mindig nem tisztességes, ez okozza a fogyasztóvédelem problémáit. – Lényeges, hogy megkérdőjelezhetetlen, elrettentő erejű hatóságot hozzunk létre a társadalmi-politikai nyomás miatt – mondta. Példaként említette a Gazdasági Versenyhivatalt, mely már nemegyszer szabott ki több száz milliós büntetést. Szerinte hasonló tekintélye kell legyen az FvF-nek is. – A kormánynak hosszú távon nem célja az adó típusú bevételek növelése – mondta. A fogyasztóvédelmi koncepcióban említik a civil szervezetek szerepének erősítését és a békéltető testületek támogatását is. Azt azonban nem tartalmazza a kormányzati stratégia, hogy ezt milyen forrásból valósítják meg. Kérdésünkre az elnök sem tudott konkrétumot mondani. – Tervezzük egy fogyasztóvédelmi alap létrehozását, ebből támogatjuk majd a civileket, főként pályázatok útján, ám hogy az alap milyen forrásokból áll majd, még kérdés. Az viszont biztos, hogy „csak úgy” nem adunk a közpénzből – közölte Alexa György.

Elindult a razziaszezon. A FvF és a regionális területi felügyelőségek június 11-ével megkezdték az idegenforgalmi főszezonban szokásos nyári ellenőrzéseket. A hatóság tapasztalatai az elmúlt években kedvezőtlenek voltak. A felügyelőségek tavaly 5689 vendéglátóhelyet ellenőriztek, 72 százalékukat kellett valamilyen okból kifogásolni, a kiszabott pénzbírság együttes összege meghaladta a 240 millió forintot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.