Regionális béreket fizetnek a multik

Akár 20-30 százalékos területi bérkülönbségek is előfordulnak a nemzetközi áruházláncok hazai boltjaiban egyazon munkakörök esetén. A munkavállalók hallgatnak, a szakszervezet próbapert fontolgat, a multik a munkaerő-piaci különbségekre és az eltérő megélhetési körülményekre hivatkoznak. A legnagyobb bérkülönbségeket a Tescónál mérték.

2007. 06. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több kutatást végzett már az országos hálózatú multivállalkozásoknál a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ). – A vizsgálatot az indokolta, hogy miközben növekvő hangsúlyt kap az uniós bérfelzárkóztatás követelménye, egyre több panasz érkezik hozzánk. A multik megtiltják az alkalmazottaknak, hogy házon belül egymással a bérekről beszéljenek, a dolgozók mégis nehezményezik, hogy fizetésük elmarad a más településen lévő kollégáikétól – mondta lapunknak Mátraházi István alelnök. – A nemzetközi cégek bérpolitikájukat a területi jellemzők szerint alakítják. Ahol áruházat nyitnak, megnézik, mekkorák a bérköltségek, és milyenek a régió átlagjövedelmei. Erre ők rátesznek néhány százalékot, így a kínált munkakör vonzó a helyieknek. Ez önmagában nem meglepő, az viszont már feszültséget okoz, ha egy vállalaton belül az egyik régió pénztárosa többet keres, mint a másiké. Holott a munka törvénykönyve előírja, hogy egyenlő munkáért egyenlő bér jár. Az unióban voltak már bírósági eljárások emiatt. Nem vetjük el mi sem a próbaper lehetőségét, azonban ez a kérdés jogi eszközökkel ma megoldhatatlan – mondta az alelnök. Szerinte a próbaper csak akkor sikerülne, ha azt a politika is támogatná. – Tisztázni kellene, egy ország vagyunk-e, és a piaci versenyt, a régiós különbségeket is eszerint kéne szabályozni. Az is probléma, hogy ugyan számos panasz érkezik hozzánk az alkalmazottaktól, névvel viszont kényszerhelyzetük miatt már nem merik azt vállalni – fejtegette Mátraházi István.
A legszembetűnőbb bérkülönbségeket a legnagyobb fizetéseket adó Tescónál tapasztalta a szakszervezet. A cég Békés, Borsod, Hajdú, Nógrád, Somogy, Tolna megyei bevásárlóközpontjaiban az átlagfizetés csaknem 30 százalékkal, míg Győr, Fejér, Heves, Vas megyékben a jövedelem nagyjából 20 százalékkal marad el a fővárosi átlagtól. Az üzletláncok összevetésében a Spar és a Plus boltokban a legalacsonyabbak a fizetések, de kisebbek az eltérések is: 10-20 százalékos lemaradás van Budapesthez képest. Ez jellemző a Csemege-Match, a Metro és a Praktiker fizetéseire is.
– Nálunk a bérezés mégsem a végzett munkától függ, sokkal inkább egy másik ismert összefüggés érvényesül: ahol szegény a lakosság, ott szegények a kereskedők és alulfizetettek az alkalmazottak. Ez a multiknál meglepő. A magyar hálózatokat azért nem lehet összehasonlítani velük, mert ők inkább beszerzési közösségekhez tartozó kis- és középvállalkozók – magyarázta Mátraházi. – Mostanában egyre kevésbé jövedelmező a kereskedelem, a hazai vállalkozások nem is bérpolitizálnak, hanem apadó tőkével, kevesebb haszonnal azon küszködnek, hogy ki tudják termelni a megemelt bérminimumot.
– A világon mindenütt, így nálunk is vannak területi különbségek a fizetésekben. Cégünk is követi a munkaerőpiac regionális változásait – reagált lapunknak Bogár Éva, a Tesco helyettes szóvivője. – Teljesen mások mondjuk Békésben, mint Győrben a megélhetési költségek, ahogy az ingatlanok és a szolgáltatások árai is.

Kettészakadt az ország. A fejlett országok közül hazánkban a legnagyobb a különbség a legfelső és a legalsó jövedelmek között – derült ki az OECD legfrissebb adataiból. A Világgazdaság által is idézett jelentés szerint a szervezet ez évi munkaerő-piaci jelentése ugyan mindössze 20 országról közöl ilyen adatokat (Szlovákia és Mexikó például hiányzik a sorból), ám ezek közül mindegyikben sokkal kisebb az eltérés, mint a magyarországi 5,63-szoros. A KASZ felmérése szerint szinte minden cégnél hátul kullog Békés, Borsod, Hajdú, Szabolcs, Tolna megye, vagyis az ország egyébként is sok szempontból hátrányos területein lévő áruházak dolgozói viszik haza a legkevesebb fizetést. A legmagasabb keresetűek között Győr, Fejér és Pest megye található, de e körbe tartozik Vas, Veszprém és Zala megye is. Budapest külön kategória: az átlagfizetések messze itt a legmagasabbak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.