A múlt hét elején levelet kaptak a turizmusban működő szakmai szervezetek Egyed Gézától, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkárától. A levélben arról tudakozódott a tárca, hogy az érintettek szerint hol lenne a magyar vendéglátás helye az állami irányításban. Régi probléma került ezzel újra napirendre. Évek óta nehezményezi ugyanis ötvenötezer vendéglátó vállalkozó, hogy míg a turizmust az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumban (ÖTM) önálló szakállamtitkárság irányítja, addig az ágazat adóbefizetéseinek negyven százalékát produkáló vendéglátást a gazdasági tárca kereskedelmi főosztálya felügyeli. A szakmai szövetségek álláspontja egységes: komoly problémát okoz az ágazat széttagoltsága, így üdvösnek tartják, ha a vendéglátás végre a turizmussal közös állami irányítás alá kerül. Az ágazat a statisztikák szerint közel tíz százalékkal járul hozzá a GDP-hez, emiatt mára a kormányzat által is elismert, húzó területe a nemzetgazdaságnak. – Emiatt akár önálló minisztériumot is érdemelne, de legalábbis önálló államtitkárságnak kellene felügyelnie a vendéglátást is – vélik az érdekvédők.
Bajnai Gordon keddi miniszteri meghallgatásán az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottsága előtt ígéretet tett: az ágazat egy kézbe vételével a meglévő szállás- és vendéglátóhelyek kínálatának minőségi fejlesztésére koncentrálva tárcája megváltoztatja a szakma hányatott sorsát. A bizottság fideszes elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet: immár Bajnai lesz a hetedik miniszter, aki a turizmust felügyeli (négy szocialista és két szabad demokrata után). Bánki Erik úgy véli: a kulcskérdés csupán az, az új miniszternek milyen érdekérvényesítő szerepe lesz a kormányban.
– A vendéglátás mindig is a szállodaiparral közös szakmai vezetés alá tartozott egészen addig, míg az előző kormányzati ciklusban ott nem felejtették a gazdasági tárcánál – mondta el lapunknak Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. – Nem az a legnagyobb cél, hogy hová tartozzunk, hanem az, hogy végre hozzáértő vezetők felügyeljék az ágazatot – mondta. Szerinte a működési problémák gyökere is ebben rejlik, a vendéglátás így megérett egy teljes jogszabályi reformra, melyhez hozzáértő apparátus kell.
Hol a turizmustörvény? Több fideszes képviselő is rákérdezett a bizottsági meghallgatáson, hogyan áll az évek óta ígért turizmustörvény. Bajnai Gordon szerint ősszel benyújtható állapotban lesz a terv, melynek munkaanyagát korábban már ismertetette is az ÖTM tanácsosa. Akkor több hozzászóló is kifogásolta, hogy az ágazat érdeke és a kormányzat felelőssége nem elégé markáns a szövegben.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha