Új főnököt kapnak a hazai vendéglátók

Miniszteri kinevezésével Bajnai Gordon irányítása alá kerülhet a teljes turisztikai ágazat: az eddig széttagolt szektor teljes egészében az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumhoz tartozik majd. Úgy tudjuk, erről a napokban született egyezség Kóka János és a leendő miniszter között, hivatalos hírek szerint a tárca képviselői még tárgyalnak.

2007. 06. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múlt hét elején levelet kaptak a turizmusban működő szakmai szervezetek Egyed Gézától, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkárától. A levélben arról tudakozódott a tárca, hogy az érintettek szerint hol lenne a magyar vendéglátás helye az állami irányításban. Régi probléma került ezzel újra napirendre. Évek óta nehezményezi ugyanis ötvenötezer vendéglátó vállalkozó, hogy míg a turizmust az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumban (ÖTM) önálló szakállamtitkárság irányítja, addig az ágazat adóbefizetéseinek negyven százalékát produkáló vendéglátást a gazdasági tárca kereskedelmi főosztálya felügyeli. A szakmai szövetségek álláspontja egységes: komoly problémát okoz az ágazat széttagoltsága, így üdvösnek tartják, ha a vendéglátás végre a turizmussal közös állami irányítás alá kerül. Az ágazat a statisztikák szerint közel tíz százalékkal járul hozzá a GDP-hez, emiatt mára a kormányzat által is elismert, húzó területe a nemzetgazdaságnak. – Emiatt akár önálló minisztériumot is érdemelne, de legalábbis önálló államtitkárságnak kellene felügyelnie a vendéglátást is – vélik az érdekvédők.
Bajnai Gordon keddi miniszteri meghallgatásán az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottsága előtt ígéretet tett: az ágazat egy kézbe vételével a meglévő szállás- és vendéglátóhelyek kínálatának minőségi fejlesztésére koncentrálva tárcája megváltoztatja a szakma hányatott sorsát. A bizottság fideszes elnöke ugyanakkor felhívta a figyelmet: immár Bajnai lesz a hetedik miniszter, aki a turizmust felügyeli (négy szocialista és két szabad demokrata után). Bánki Erik úgy véli: a kulcskérdés csupán az, az új miniszternek milyen érdekérvényesítő szerepe lesz a kormányban.
– A vendéglátás mindig is a szállodaiparral közös szakmai vezetés alá tartozott egészen addig, míg az előző kormányzati ciklusban ott nem felejtették a gazdasági tárcánál – mondta el lapunknak Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. – Nem az a legnagyobb cél, hogy hová tartozzunk, hanem az, hogy végre hozzáértő vezetők felügyeljék az ágazatot – mondta. Szerinte a működési problémák gyökere is ebben rejlik, a vendéglátás így megérett egy teljes jogszabályi reformra, melyhez hozzáértő apparátus kell.

Hol a turizmustörvény? Több fideszes képviselő is rákérdezett a bizottsági meghallgatáson, hogyan áll az évek óta ígért turizmustörvény. Bajnai Gordon szerint ősszel benyújtható állapotban lesz a terv, melynek munkaanyagát korábban már ismertetette is az ÖTM tanácsosa. Akkor több hozzászóló is kifogásolta, hogy az ágazat érdeke és a kormányzat felelőssége nem elégé markáns a szövegben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.