Egyáltalán nem tervez utazást a magyar családok több mint a fele egy éven belül, a lakosság nyaralási terveit leginkább az anyagiak határozzák meg – derül ki az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutató Intézet legfrissebb jelentéséből. A turisztikai ágazat 2007. második fél évi kilátásait előrejelző tanulmány szerint a jövő legnagyobb kihívása a megingott országimázs helyreállítása, ezzel együtt az érdeklődés felkeltése. Turizmusunk szempontjából fontos feladat Budapest vonzerejének megtartása is. Az Ecostat jelzi, idén továbbra is fennmarad a feszültségekkel teli, kiszámíthatatlan nemzetközi politikai helyzet.
A magyarok 29 százaléka tervez idén nyaralást belföldre, s anyagi okokból mindössze 19 százalékuk engedhet meg magának külföldi utat. Még az országhatáron belüli pihenés hossza is rövidült: a 2005 óta tapasztalt csökkenés folyamatában az Ecostat felmérése szerint az otthonuktól távol az utazók az idén már csak összesen hat éjszakát terveznek eltölteni. A gazdasági megszorítások hatása a családok költségvetésére a nyaralásra, üdülésre fordítható összegek csökkenésében is jelentkezik: míg a felmérés kezdetén üdülésre majdnem kétszázezer forintot terveztek költeni az emberek, addig 2007-ben ez az összeg személyenként százhúszezer forintra csökkent. Az üdülni szándékozók a jövőben többnyire személygépkocsival utaznak, legtöbbjük a munkáltatótól kapott üdülési csekket szeretné itthon beváltani.
Az Ecostat vizsgálta az ágazaton belül működő vállalkozások kilátásait is. Mind a szállodaipar, mind a vendéglátás, ahogy az utazási irodák beruházási tervei is, egyaránt szerények, a cégek saját erőből azokon a területeken kénytelenek fejlesztéseket végrehajtani, ahol a korszerűsítés már nem halogatható tovább. Új, erős magyarországi versenytársak megjelenésétől leginkább a szállodák és a vendéglősök tartanak. A nyári szezon miatt a szálláshely-szolgáltatók csak minimális mértékben tervezik meglévő munkaerejük elbocsátását, míg a vendéglátósok kevesebb munkaerőt fognak felvenni, mint amennyit elbocsátanak. Az utaztató cégeknek mintegy 30 százaléka tervez változtatást a foglalkoztatottak létszámában. Az Ecostat szerint a vállalatok várható turisztikai keresletének alakulása alapvetően a gazdálkodásuk eredményességétől függ. A felmérésben részt vett kis- és középvállalatok szerint ugyanakkor a cégek kisebb hányada használja majd ki a magyarországi üzleti turizmus lehetőségeit, amelynek hátterében döntően finanszírozási korlátok állhatnak.
Több devizabevétel. Kedvezően alakultak 2007 első negyedévében Magyarország számára a nemzetközi idegenforgalomból származó bevételek – derül ki a Magyar Nemzeti Bank által közzétett fizetésimérleg-adatokból. A Magyarországra látogató külföldiek az év első három hónapjában 660 millió eurót költöttek turisztikai szolgáltatásokra, ami 8,4 százalékkal több, mint tavaly ilyenkor.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között