Vendégeinek és a kormány gazdaságpolitikájának szóló üzenetét Borsi András, a Széplak-felsőn lévő Hintaló étterem tulajdonosa így folytatja: „2006. szeptember 1-jétől olyan mértékű terheket raknak a vállalkozásokra, amelyek valószínűleg ellehetetlenítik a mikro- és kisvállalkozásokat. A jövedéki adók, a közüzemi díjak, a munkabér-járulékok és a forgalmi adó 15 százalékos áfakulcsának 20 százalékra történő felemelése miatt árainkat kénytelenek vagyunk 5 százalékkal megemelni, melyet egy összegben a számla végösszegéhez adunk. Megértésüket köszönjük.”
– Szeptembertől kezdődik így az étlapunk, és érdekes összefüggés, hogy nem sokkal azután napvilágra is került az őszödi beszéd – mondta a Magyar Nemzetnek a közgazdász-vendéglős. – A környékbeliek gratuláltak az őszinteséghez, s van, aki el is kérte a szöveget, mert követni akarja a példát. Nem kell tovább lenyelni mindent, hanem ki kell végre mondani: több mint ötvenötezer vendéglátós, ezzel együtt a magyar mikro- és kisvállalkozók nehéz helyzetben vannak. A vendégek pozitívan fogadják a tiltakozást, többségük egyetértésének ad hangot. Egy valaki volt, aki szóvá tette, hogy nem kellene ezzel traktálnunk a fogyasztót, mert nem azért ül fehér asztal mellé, hogy politizáljon.
Borsi András elmondta: az áfaemelés hatására a vendéglátásban tavaly szeptember óta jelentősen nőttek a költségek. A kormányzati megszorítások miatt a vállalkozók egy részét ma már a csőd fenyegeti, de felújításra vagy fejlesztésre végképp nem jut. Az adó- és járulékemelések, a hatalmas rezsiköltségek pedig sokakat a szürkegazdaságba kényszerítenek. – Vagy nem ütünk be mindent a pénztárgépbe, vagy beütjük, de akkor le is húzhatjuk a rolót – mondta. – Négy-öt évvel ezelőtt kiszámoltuk, hogy egy közepes árszínvonalon működő étteremnek 100 forint bevételre 105 forint költsége jut. Mára az olló még jobban szétnyílt: jogkövető magatartás esetén nemhogy nyereségünk nincs, inkább csak halmozzuk a veszteséget. A jelenlegi infláció is jóval keményebben csapódik le a vállalkozásokra, így nem kizárt, hogy további áremelésekre kényszerülünk, amelyet nem biztos, hogy a piac elfogad.
A Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) egyik felméréséből kiderül: az üzlettulajdonosok 100 százaléka véli úgy, hogy az idei évet rossz eredménnyel zárja, s 99 százalékuk okolja ezért a kormány kisvállalkozásokat sújtó gazdaságpolitikáját. A gazdasági tárca is elismerte tavaszi, parlamenti szakbizottság előtti beszámolójában, hogy a vendéglátósok bevétele a korábbi évek 12-14 százalékához képest tavaly sokkal kisebb mértékben (1,4 százalékkal) nőtt.
Háber Tamás MVI-elnök szerint az ágazatot 26-30 jogcímen sújtó elvonás mértéke kétszeresen haladja meg az uniós átlagot. – A turisztikai szolgáltatások átlagos adóterhe a közösségen belül 3 és 25 százalék között mozog. Hazánkban az áfakulcs emelése például a viszszaigénylési jog mellett is a költségvetés bevételeit növelte, a vendéglátásban ugyanakkor vagy az árrés szűkülését, vagy a kényszerű áremelés miatt forgalomcsökkenést okozott – mondta Háber Tamás.
Pályázaton keresik az utódot. A turisztikai szakállamtitkári poszt betöltésére vonatkozó pályázat ma jelenik meg a HVG-ben és a Népszabadságban, 16-án pedig a belügyi közlönyben – jelezte Zsinka András, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője az MTI-nek. Az elbírálást követően az új szakállamtitkár szeptember közepén kezdheti meg működését.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is