Becslések szerint a hazánkban megforduló turistákat hetven százalékban engedéllyel nem rendelkező idegenvezetők kalauzolják, amely a több mint tízezer szereplős piacot éppúgy, ahogy az eltitkolt bevételek révén az államot is, károsítja. Turisztikai szakemberek számára régóta ismert probléma az illegális idegenvezetés, amikor kül- és belföldi személyek szaktudás és engedély, ezzel együtt adózás nélkül magyarázzák a turistáknak hazánk látnivalóit. Most, amikor a statisztikák szerint a külföldiek egyre inkább elkerülnek minket (az adatok szerint május végéig az unióból érkezett vendégek 3 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el, mint egy évvel korábban), hosszú távon még károsabb lehet a feketézők piaci jelenléte. Hisz az idegenvezetők a köznyelv szerint „kultúrdiplomaták”, akikkel szinte elsőként találkozik a látogató.
Jogosulatlanul végzi a tevékenységet, aki nem jelentkezik a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatalnál jogszabály által előírt kötelező nyilvántartásba vételre, ezáltal nem rendelkezik azonosító igazolvánnyal sem. Az idegenvezetők többsége egyéni vállalkozóként vagy más társasági forma keretein belül működik, de léteznek olyanok is, akik magánszemélyként folytatják tevékenységüket. Egy budapesti, két-három órás városnézés átlagosan 10-15 ezer forintba kerül, s még az sem biztos, hogy a feketézők ennél olcsóbban vállalják a túrát.
– Nincs olyan hatóság, amely az ellenőrzést és szankcionálást eddig hatékonyan megoldotta volna – mondta el lapunknak Bálint Zoltán, a Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének (MISZ) elnöke. Közölte: míg Ausztriában közel egymillió, Spanyolországban pedig másfél millió forintnak megfelelő büntetéssel sújtják azt, akit engedély nélküli idegenvezetésen kapnak, addig nálunk teljesen hiányzik a belső piac védelme. – Tudunk olyan külföldről betelepedett utazási irodáról is, amely a saját emberét hozta magával idegenvezetőnek, akinek nincs engedélye – mondta. Szerinte azt, hogy a feketén utaztatók mekkora hiányt okoznak a költségvetésnek, képtelenség megmondani, de biztos, hogy százmilliós nagyságrendről van szó.
A remények szerint a jelenségre megoldást hozhat az a közös tervezet Bűnmegelőzési projekt a főváros közterületi rendjének javítására címen, amelyhez csatlakozott a Budapesti Rendőr-főkapitányság, a Fővárosi Közterület-felügyelet, a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, a Budapesti Polgárőr Szervezetek Szövetsége és a MISZ. Céljuk a főváros idegenforgalmilag látogatottabb területeinek közrendi, közterületi biztonságának fokozása, és nem utolsósorban a jogosulatlan idegenvezetés csökkentése is.
– Néhány napnyi ellenőrzés során döbbenetes eredményekről számoltak be a közterület-felügyelet munkatársai. Az ellenőrzött turistacsoportok több mint háromnegyedét kísérték feketéző idegenvezetők – mondta Bálint Zoltán.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről