Charles Gatit, a Johns Hopkins Egyetemen működő Nitze Nemzetközi Tanulmányok Intézetének adjunktusát hallgatta meg tegnap az amerikai képviselőház külügyi bizottságának elnöke a demokrácia helyzetéről a szovjet utódállamokban, valamint Zeyno Barant, a Hudson Intézet Eurázsiai Intézetének igazgatóját, aki elsősorban a térség és Oroszország energiakapcsolatairól tartott beszámolót. Gati bevezetőjében elmondta, hogy a 29 volt kommunista állam közül tíz ország – beleértve Magyarországot – hajója jól haladt az átalakulás vizein, de 1990 óta most először még a közép-európai „tízek” is növekvő és súlyos ellenállást tapasztalnak „az új és szükséges politikai-gazdasági reformokkal szemben”.
Lengyelországban a Kaczynski-kormány nem azon ügyködik elsősorban, hogy a demokratikus reformokat elmélyítse, hanem inkább azon, hogy diszkreditálja ellenfeleit, amely mondatot Gati feltűnő módon elfelejtette a Gyurcsány-kormányra is alkalmazni. Sőt, a Magyarországra vonatkozó összefoglalót Gati sajátos módon nem a kormány, hanem a Fidesz említésével kezdte, akár a magyarországi sajtó, amelyben a most tanúskodó Gati kezdte meg pályafutását a kommunista diktatúra idején.
Gati így foglalta össze a magyarországi helyzetet: „Magyarországon a Fidesz, a fő jobboldali ellenzéki párt, miután elveszített két, egymást követő választást, számos tüntetéssel akarta megragadni a hatalmat 2006 őszén, amelyek közül egyesek erőszakosak, egyesek békések voltak, míg az ország szocialista vezetésű kormánya túlzott erőt alkalmazott hatalma megvédésére.” Gati szerint a Gyurcsány-kormány valószínűleg azért javította kereskedelmi kapcsolatait Moszkvával, mert a 2006-os választások előtti osztogatás súlyosan megkárosította a gazdaságot, amely egykor a térségben a vezető helyet foglalta el.
Az Egyesült Államok e térséget korábban mintaképnek tekintette, de mára elsodródik az 1989-ben és később kitűzött ambiciózus céloktól. Tizenöt év reform és kísérletezés után a kapitalizmus maga sem „érzi annyira jól magát”. Sőt, elmúltak már az idők, jelentette ki Gati, amikor az amerikai diplomaták mindig is könnyedén elérték azt, amit akartak a térségben.
A hangfelvételek nyilvánosságra kerülése után káosz alakult ki a Tisza környékén