Már spórolunk a boltokban

A jövedelmek csökkenése, a takarékoskodás és a drágulás meglátszik a legfrissebb kiskereskedelmi adatokon. A Központi Statisztikai Hivatal tegnapi közleménye szerint a forgalom májusban 2,8 százalékkal, az első öt hónapban összességében csaknem egy százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől.

2007. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden téren gyengülést mutatnak a kiskereskedelmi értékesítés adatai áprilishoz, illetve a múlt év azonos időszakához képest. Májusban az üzletek forgalma megközelítette a 497 milliárd forintot – áprilisban ez hárommilliárd forinttal több volt. Míg az eladások 91 százalékát lebonyolító hipermarketek, szupermarketek és vegyesboltok értékesítése mindössze 0,2 százalékkal romlott, addig az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek eredményei 6,6 százalékkal csökkentek az ötödik hónapban. Áprilisban ez a visszaesés még „csak” 5,9 százalékos volt. Az előző év statisztikáival összevetve mindkét hónapban csaknem egyszázalékos a kiskereskedelem visszaesése – amellett, hogy az értékesítések több mint fele az élelmiszer-forgalmazásban zajlik.
Tovább esett a nem élelmiszert árusító kereskedők forgalma is: április óta 0,3, míg egy év alatt 4,3 százalékos elmaradás volt a leginkább iparcikkekre szakosodott boltoknál. Májusban csak a gyógyszer-, a gyógyászati termék- és az illatszerüzletek, valamint a csomagküldő hálózat forgalma nőtt, míg az öszszes többi árucsoportnál nem érte el az értékesített mennyiség a 2006-os eredményeket.
– Az emberek mára átcsoportosították kiadásaikat: az élelmiszereken már nem tudnak spórolni (az elmúlt évek négy-öt százalékos növekedéséhez képest most a forgalomban itt csak a szinten tartás figyelhető meg), míg minden más terméken igen. Emellett egyre inkább keresik az olcsóbb termékeket kínáló kereskedőket – értékelte az adatokat Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. – Úgy tűnik, már a megszorítások ellen hitellel védekezők sem a tartós fogyasztási cikkekre, ruhára fordítják a kölcsönöket, hisz nem növekszik ezeknél sem az eladott termékek mennyisége.
A kis boltok jövője kapcsán a főtitkár elmondta: a friss statisztikák még nem ismertek, ám a múlt év végi csökkenés valószínűleg az idén is folytatódik, ami azt jelenti, hogy még több üzlet húzza le a rolót. Vámos szerint most már látszik, hogy az idén az alapvető kiadásoknál stagnáló forgalom várható, az iparcikkeknél viszont, ahol halasztható a vásárlás, a 4-5 százalékos visszaesés garantált. Ezt igazolja az Euro-stat gyorsbecslése is, miszerint hazánkban májusban az előző évhez képest 14,1 százalékkal csökkent a gépjárműveket és járműalkatrészeket forgalmazó üzletek forgalma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.