Az idén kétszáz, szállodától független étteremben vezetik be az üdülési csekk rendszerét, amely a várakozások szerint éves szinten egymilliárd forintos forgalombővüléssel jár. Az erről szóló megállapodást tegnap írta alá a csekket kibocsátó Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány és a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI).
Egyre csökken a magyar, ezen belül is a vidéki vendéglátóhelyek forgalma, ezért sürgősen felül kell vizsgálni a jelenlegi gazdasági környezetet – mondta Háber Tamás. Az MVI elnöke hozzátette, hogy a vállalkozók minden olyan lehetőséget megragadnak, amely a talpon maradásukat segíti, az ipartestület ezért szorgalmazza évek óta a csekkek önálló éttermi vendéglátásra való kiterjesztését is. Háber áttörésnek tartja a mostani megállapodást, amelynek alapjait már több mint egy éve megteremtették. Elmondta: az üdülési csekket – szemben a melegétkezési utalvánnyal – nem a napi étkezésre találták ki, hanem azért, hogy nagyobb családi üdülések során tegye lehetővé az éttermi fogyasztást. A Turisztikai Államtitkársággal, valamint a Magyar Turizmus Zrt. regionális marketingigazgatóságaival közösen öszszeállított kétszázas éttermi listából első körben kimaradtak a fővárosiak, mert a bővítéssel nem titkolt szándék a belföldi turizmus egyidejű élénkítése is. – A munkáltatótól adómentesen kapott üdülési csekk mint pénzhelyettesítő eszköz forgalmi adataiból látszik, hogy arra leginkább az elszegényedő társadalmi rétegeknek van szükségük. Nekik is meg kell adni a lehetőséget, ahogy a vendéglősöknek is – mondta az elnök.
Az év első felében több mint 900 ezer ember kapott üdülési csekket, amelyből a cégek eddig 18,5 milliárd forintért vásároltak. Az alapítvány 4400 szálláshellyel áll szerződésben, ennek is köszönhető, hogy – a külföldi turisták elmaradása ellenére – a múlt évhez képest nőtt a szállodák szobafoglaltsága. Az üdülési csekkek „mentőöv” szerepét Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára is megerősítette, s a jövőben a vendéglátósok is erre a hatásra számítanak. A múlt év első felében 2,1 milliárd, az idén eddig négymilliárd forint értékű csekket váltott be a lakosság a szállodákban. A szövetség úgy értékeli, hogy a csekknek elsősorban a vidéki, közepes kategóriájú szállodákban és azokon az üdülőhelyeken van jelentősége, amelyeket hagyományosan nagy számban keresnek fel belföldi vendégek.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten