Napi sajtószemle

2007. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

BBC home
Az elmúlt héten mintegy ötszázan haltak meg Magyarországon a hőhullámtól, közölte Páldy Anna, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet helyettes igazgatónője a brit világszolgálattal. Páldy hozzátette, hogy ebből 230-an Közép-Magyarországon hunytak el. (A hőség által okozott halálesetekről valamennyi kontinensen beszámoltak a hírközlő szervek.)


Herald Tribune
Címoldalon kezdődő cikkében a globális lap arról számol be, hogy milyen megrökönyödést keltett portugál liberális körökben, amiért az ország lakossága nemrégiben António de Oliveira Salazar volt diktátort szavazta meg „a valaha élt legnagyobb portugálnak”. „Először a baloldal tiltakozott és követelt magyarázatot arra, miként lehetséges, hogy egy modern európai nemzet tiszteljen egy olyan embert, aki ellenségeit Afrikában lévő koncentrációs táborokba küldte. A felmérést végző RTP televízióhoz egy dühödt néző így írt: „Csak mazochisták, idióták vagy betegek szavazhattak erre a hóhérra.” A hasonló kérdést Angliában Winston Churchill nyerte meg és az Egyesült Államokban Ronald Reagant szavazták meg a valaha élt legnagyobb amerikainak. Ő még Abraham Lincolnt is megelőzte. Ugyanakkor a portugál liberálisok sem alszanak, akik gúnytól csöpögő darabban vitték színre Salazart. A soha meg nem nősült, gyakorló katolikus Salazart nyálcsorgató nőcsábásznak ábrázolták, aki megölte az anyját, apácákat tapogatott és hagyta, hogy Portugáliát titkárnője, Dona Maria irányítsa. A darab két társírója, akik Salazart el is játsszák, kijelentették, úgy érezték, hogy színre kell vinniük a darabot, mert „Salazar az utolsó szent tehén Portugáliában”. Salazar 1926-ban kezdett kormányozni. Új állama (Estado novo) kezdetben gazdasági stabilitást és társadalmi rendet teremtett Portugáliában. Sok portugál még ma is tiszteli azért, amiért az országot kívül tartotta a II. világháborún. A 86 éves Adriano Moreira, Salazar gyarmatügyi minisztere elmondta, hogy Salazar nem volt fasiszta, hanem „tekintélyelvű apafigura”, aki az országnak erős nemzeti azonosságtudatot adott. Független történészek szerint 1974-ig tartó uralma alatt „csak hatvanan haltak meg a politikai foglyok közül”.

Bloomberg.com
Pénz Balázsnak az amerikai pénzügyi hírügynökségnek írt jelentésében az olvasható, hogy „ha Magyarországon a befektetőket engednék csak szavazni, Gyurcsány Ferenc politikailag sokkal jobban állna”. A forint erős, a tőzsde rekordszintet ért el és Gyurcsány reformja máris kezdi meghozni gyümölcsét. Ugyanakkor Magyarország az EU-ban az egyik legroszszabbul teljesítő ország elsősorban az inflációt, a kamatlábat és a költségvetési hiányt illetően.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.