Napi sajtószemle

2007. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Observer
Évszázadokon át Dél-Amerika honos népeinek hagyományos öltözékét „a vesztesek hacukájaként” gúnyolták – kezdi Rory Carroll quitói tudósítását a baloldali brit lap vasárnapi kiadásában, majd így folytatja: az indiánok vesztettek a hódítókkal szemben. Elvesztették földjüket, elvesztették javaikat az európai telepesek hullámaival szemben, és végül elvesztették büszkeségüket. Csakhogy ma drámai fordulatot tapasztalni. Az indiánok öltözködési módja eggyé vált a hatalommal, az autoritással. Evo Morales, Bolívia elnöke és a népi mozgalom jelképe vezette az utat úgy, hogy a hagyományos ruhát olyan megnyilvánulássá tette, amelynek eredményeként a honos indiánok ismét tényezők lettek. Beiktatásán olyan ruhát viselt – miközben kokalevélfűzért tett nyakába –, amelyiket hivatalosan a nemzeti örökség részének nyilvánítottak. Nemrégiben ez az öltözék csak távoli falvakban volt látható vagy a turisták kedvéért beöltözött indiánokon. Az indiánok még ma is gazdaságilag a társadalom szélére szorultak, gyakran a rasszizmus áldozatai, de az elmúlt évtizedben hatalmas politikai erőként ébredtek fel. Megnyomorító szegénységük és elhanyagoltságuk ellen tüntetve két irányban állták el az utakat, megütköztek a rendőrséggel, és megváltoztatták a választások kimenetelét. Bolívia vezette az utat. Az indiánok hagyományos öltözéke hirtelen divattá változott. A fővárosban, La Pazban olyan divatbemutatót rendeztek, ahol a modellek az indiánok magas kalapját viselték és a felföldi nők blúzát. Egyre több bolt kirakatában láthatóak a hagyományos ruhák; az újságok és magazinok egyre több olyan képet közölnek, amelyeken a hagyományos, nemzeti ruhában láthatók a közéletben ismert személyek. Azok a tévéállomások, amelyek korábban fütyültek a bolíviai ajmarák új- évi ünnepére, a múlt hónapban hosszan mutatták be a látványosságot. Egy új film pedig – amely Morales életéről szól – olyan eseményeket is bemutat, mint Tupak Katari iszonytató kivégzése. Katari indián vezető volt, aki 1781-ben a spanyol gyarmatosítókkal szemben kitört felkelést vezette. A városlakók egyre nagyobb számban tanulják a kecsua nyelvet, mert tudják, hogy nyelvismeretükkel munkát kapnak a kormányzatban. De nem csak Bolíviában ébrednek tudatukra és hatalomra a helyi indiánok. Ecuadorban Rafael Correa elnök múlt évi győzelmét nagyrészt az indiánok támogatásának köszönhette. Venezuelában az indiánok Hugo Chávez elnökben találták meg támogatójukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.