Idegenbeli nyaralásra készülődve nem árt tisztában lenni azzal, hogy a határon túl milyen feltételekkel használhatók a hazai kereskedelmi bankok által kibocsátott bankkártyák. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által készített összeállításból szemléztük a legfontosabb tudnivalókat.
A kártyán mindig szerepel a kibocsátó bank emblémája és azoknak a nagy nemzetközi kártyatársaságoknak (például VISA, Eurocard/Mastercard) a logója, amelyek az egységes nemzetközi szabályok szerint történő elfogadásról gondoskodnak. Ha ez az embléma jól láthatóan megtalálható az üzlet ajtaján, kirakatában, a pénztárnál, illetve a bankjegykiadó automatákon (ATM), az a bankkártya elfogadását jelzi. Bármely bank által kibocsátott plasztikkártyával történő vásárlás, akár betéti, akár hitelkártyáról van szó, díjmentes, mert annak árát a szolgáltató fizeti meg.
Érdemes tudni, hogy az automatából történő készpénzfelvétel mindig pénzbe kerül, s minél „távolabb” vagyunk a bankunktól, annál drágább. A külföldi pénzfelvétel költsége lényegesen meghaladhatja a hazai tarifákat. Az Általános Értékforgalmi Bank által kibocsátott valamennyi kártya esetében a külföldi bankautomatából felvett készpénz tranzakciós díja a felvett összeg egy százaléka, plusz négy amerikai dollárnak megfelelő összeg. Az Allianz Bank, a Budapest Bank és a CIB Bank kártyáinál a pénzfelvétel egységesen ezerötszáz forintba kerül. A Citibank az első három készpénzfelvételt külföldön ingyenessé tette, utána a felvett összeg egy százalékát, de minimum ezer forintot számol fel. Az Erste Bank külföldi automatából történő készpénzfelvétele másfél százalék plusz 1000 forintba kerül, ha az ATM a saját hálózatához tartozik, akkor ez utóbbi 300 forint.
Ha a kártya elveszik, azonnal be kell azt jelenteni a kibocsátó banknál, illetve az általa megadott telefonszámon. Utazás előtt ezért célszerű feljegyezni a letiltás érdekében külföldről hívható telefonszámot, hisz az eltűnt kártyával elkövetett esetleges visszaélés esetén csak ez védi meg az ügyfelet attól, hogy a kárt ne neki kelljen viselni. A bejelentés előtt bekövetkezett kárt egyébként legfeljebb negyvenötezer forintig a kártyabirtokos, a letiltást követően bekövetkezett kárt pedig a kibocsátó bank viseli, ha az ügyfél ártatlannak minősül. A kártyaletiltás díja bankonként változó, 500 és 21 ezer forint közötti.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten