(Brüsszel)
Nicolas Schmit, az európai ügyekért felelős luxembourgi miniszter sajnálatosnak ítélte a varsói visszautasítás kilátásba helyezését, főként olyan ország részéről, „amely annyi áldozatot hozott már a szabadságért folytatott küzdelemben”. Ugyanakkor tárgyilagosan hozzátette, „nehezen utasítható
vissza Lengyelország részéről az, amit már elfogadtak az Egyesült Királyságtól”, ugyanis a brit kormány a múlt hónapban az uniós csúcson már kijelentette, hogy nem tekinti magára nézve kötelezőnek a kezeit megkötő, a szociális jogokat felsoroló chartát. Londonnak akkor engedélyezték, hogy ne tartsa magára nézve azt kötelezőnek, míg Írország és Lengyelország küldöttsége kijelentette, fenntartják maguknak a jogot, hogy megvizsgálják egy hasonló „derogáció” lehetőségét, vagyis azt, hogy a szerződés ezen részét tegyék zárójelbe.
Az EU-szerződés szövegének véglegesítésére összehívott kormányközi konferenciát követően az érdemi munkát a tagállamok jogi szakértői végzik. Az EU-elnökség soros portugál elnöke máris kiosztott egy szövegtervezetet, amelyet az unió jogi egysége készített.
A portugál EU-elnökség reméli, hogy az állam- és kormányfők október közepén esedékes csúcsán már jóváhagyják a végleges szerződést, és ezután az egyes tagországokban megkezdődhet a ratifikálási folyamat. A mintegy kétszáz oldalasra tervezett dokumentum megőrzi a korábbi, elvetett alkotmánytervezet legfontosabb újításait, de főként a britek és a lengyelek részére egyes területeken a kivételek sokaságát biztosítja, olyannyira, hogy belga politikusok a júniusi csúcson megszületett dokumentum legfontosabb pontjait tisztázó egyezséget szarkasztikusan a „lábjegyzetek szerződésének” nevezték.
A külügyminiszterek tanácsa „elismeréssel” vette tudomásul a Románia és Bulgária által megtett „haladást”, elsősorban a törvények elfogadása és a közigazgatási struktúrák létrehozása terén, mint ahogyan azt az Európai Bizottság ellenőrzési jelentése tartalmazza. A tanács „hangsúlyozta Bulgária és Románia elkötelezettségét az összes, fennmaradó kérdés teljes körű kezelésére”. Kérdés ugyanakkor, hogy az Európai Unió Tanácsának ezen optimista kijelentése mennyire nyugtatja meg a kétkedőket.
Tolvajok tartják rettegésben az őrbottyániakat