Illegális utaztató az, aki kötelező nyilvántartásba vételét nem kérvényezte a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatalnál (MKEH), ezért hatósági felügyelet nélkül űzi az ipart. Megkerüli ráadásul az irodákra vonatkozó kormányrendeletben előírt kötelezettségeket is: többek között a nemzetközi utazások szervezőitől elvárt, árbevételfüggő, de minimum ötmillió forintos vagyoni biztosíték teljesítését is. Ami a fogyasztó érdekét védi, hiszen a cég csődje esetén a külföldön rekedt utasok hazaszállítására, illetve kártalanítására találták ki. Így tud az átlagosnál olcsóbb ajánlattal előállni a feketéző, mert nem drágítják árait a törvényesen működő irodák terhei. Az illegális piac mérete becsülhetetlen, az okozott kár ugyanakkor jelentős: amellett, hogy kockázatnak teszik ki az utasokat, az elmaradt adóforintok az államot is károsítják.
– Régi szélmalomharc ez – mondta lapunknak Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének elnöke. – Nemegyszer tapasztaltuk már a jelenséget, ám a hatóságok legtöbbször tehetetlenek a feketézőkkel szemben. A törvényes irodákat, amelyre az MKEH-nak van rálátása, viszont túlellenőrzik – panaszolta. – Előfordult már, hogy csak azért töröltek egy irodát a nyilvántartásból, mert az elfelejtette bejelenteni a címváltozását.
Az MKEH egy 2005-ös kormányrendelet alapján gyakorol felügyeletet a jelenleg 1191 hatóságilag nyilvántartott utazási vállalkozás felett. – A hivatal hatásköre kizárólag a bejegyzett utazási vállalkozások nyilvántartásban szereplő adataival kapcsolatos ellenőrzésre terjed ki, az illegális utaztatókra nem – mondta Lukács Balázs, az MKEH idegenforgalmi osztályának vezetője. – De eleve nem jegyezhetünk be olyan vállalkozást, amely a szükséges engedélyek nélkül szervezne utakat, vagy amelyiket a megelőző öt éven belül a hatóság már törölte a nyilvántartásból. Aminek oka lehet például – folytatta –, hogy nincs meg a kötelező vagyoni biztosítéka, vagy ellenőrzéskor kiderül, hogy az utasok utaztatását nem is tudja biztosítani, esetleg éppen bírósági felszámolási eljárás folyik ellene. Ám ha tudomásunkra jut, hogy valaki feltehetőleg illegális utazásszervezést folytat, akkor az ügyet a társhatóságoknak, például az illetékes fogyasztóvédelmi felügyelőségeknek küldjük tovább – mondta az osztályvezető.
A fogyasztóvédők szerint nincs szó jogszabályi hiányosságról. – Aki nincs regisztrálva, s úgy utaztat, az is kártérítési felelősséggel tartozik – tájékoztatott Kispál Edit, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének jogásza. – Ugyanakkor nem győzzük hangsúlyozni, hogy a fogyasztói tudatosságnak ott is meg kell jelennie, hogy az utas előre tájékozódik.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között