Adócsaló cinkosai lehetünk

Még vizsgálják, hogy a vevő felelősségét hogyan lehet, egyáltalán érdemes-e firtatni akkor, ha nem tudja felmutatni a bizonylatot az általa vásárolt termékről – nyilatkozta a pénzügyminiszter a Napi Gazdaság tegnapi számában. A kormány azt tervezi, hogy az adóellenőr a magánszemélyt is számon kérheti: a vásárlásról van-e számlája. Ha nincs, meglehet, büntetésre számíthat azon elv alapján, hogy adócsaló cinkostársa a kereskedőnek.

2007. 08. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szakértők több szempontból is aggályosnak tartják azt a készülő tervezetet, amit a pénzügyi tárca nemzetközi minták alapján ültetne át a hazai gyakorlatba. A számlatartási kötelezettség lényege, hogy a jövedelmét eltitkoló kereskedőt, aki elfelejt nyugtát vagy számlát adni a pénztárnál, a jövőben a vevő által is rákényszerítsék a törvényes működésre. Ezt pedig egyes hírek szerint a Pénzügyminisztérium úgy érné el, hogy a vásárlót is büntetéssel sújtaná, ha nem kéri a bizonylatot.
– Az egyik minta olaszországi, ahol a hatóság a tetten ért vállalkozóra kirótt büntetés 30 százalékát a cinkos vevővel fizetteti meg – mondta lapunknak Bakonyi Ágnes, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal szóvivője. – Mi gyűjtjük
össze a külföldi példákat, azt azonban, hogy itthon milyen feltételekkel zajlik majd az ellenőrzés, még nem tudjuk. A szóvivő elmondta: ma is gyakorlat, hogy amennyiben az adóellenőr azt tapasztalja, az előtte vásárló nem kapott nyugtát, akkor a vevő bevonásával jegyzőkönyvezi az esetet. A vásárlókat azonban semmi nem kötelezi a razziában való részvételre, és általában el is zárkóznak előle. A szóvivő szerint az adóhatóság meg tudja oldani, hogy még a bolt ajtajában csapnak le a vásárlóra, bár nagy szükség van a jelenleg háromezres revizori állomány bővítésére. A pénzügyminiszter az interjúban viszont kijelentette: célszerűnek tartja, hogy meghatározott időn, illetve földrajzi távolságon belül a vásárlónál még megtalálhatók legyenek a bizonylatok. Eközben azt is elismerte: ő nem szokott blokkot kérni. Nem kizárt tehát az a gyakorlat sem, hogy a magánszemélyt később és máshol is felkereshetik utólagos ellenőrzésre.
– Ezt teljes képtelenségnek tartom – jelentette ki lapunknak Ruszin Zsolt, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének budapesti elnöke. A szakértő szerint a valóságban olyan nem létezhet, hogy a bolttól kétsaroknyira ellenőrzik a vásárlónál lévő áru eredetét, vagy hogy az adóellenőr igazoltatja a magánszemélyt. Úgy látja, az elképzelés több ponton sérti a jogbiztonságot. – Arról van szó, hogy a pénzügyminiszter megint csak egymaga kommunikál a közvélemény felé, és nincs mögötte egységes álláspont. A napjainkra jellemző adózási propaganda olcsó és hatékony, de sajnos leépíti a kormányzat hitelességét – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.