Felügyelőség is bezárathat üzleteket

2007. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) néven szeptemberben kezdi meg működését az egységes fogyasztóvédelmi szervezet – tudta meg az origo internetes portál. Mint azt lapunk is megírta, a következő hétéves időszakra szóló, középtávú fogyasztóvédelmi politika részeként részletes cselekvési programot dolgozott ki nemrégiben a kormány. Ebben foglaltatik, hogy szeptember elsejétől a fogyasztóvédelmi felügyelőségek a közigazgatási hivatalok szervezetéből kikerülve kizárólag a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, ezzel együtt a Szociális és Munkaügyi Minisztérium alá tartoznak majd. Emellett a jelenlegi 218 fős fogyasztóvédelmi szervezet létszáma 498 főre emelkedik. Tavaly volt ugyan egy átfogó profiltisztítás a hivatalokban, melynek során közel tízszázalékos leépítésre került sor a területi felügyelőségeknél, amit korábban Alexa György, az Országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottságának szocialista elnöke is elismert lapunknak.
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság központi szervből, területi szervekből (regionális felügyelőségek), illetve azok kirendeltségeiből épül fel a jövőben. Fogyasztóvédelmi hatóságként első fokon regionális illetékességgel a felügyelőség, másodfokon országos illetékességgel pedig maga az NFH fog intézkedni. Jelenleg hétféle fogyasztóvédelemhez köthető bírsággal dolgoznak a hatóságok, amit egyszerűsíteni kívánnak a jövőben, ugyanakkor emelik a bírságtételek felső határát. A tételek majd az őszi parlamenti időszakban, a fogyasztóvédelmi törvény módosítása kapcsán válnak ismertté. Pontosítani, szigorítani akarják az üzletbezárás feltételeit is, lehetővé téve, hogy a fogyasztóvédelmi felügyelőségeknek ne csak annak kezdeményezésére, hanem magának az üzletbezárásnak az elrendelésére is legyen jogosultsága. A tervek szerint súlyosabb fogyasztóvédelmi szankció alkalmazása esetén, illetve ha a fogyasztóvédelmi bírságot nem fizetik meg, a rendezett munkaügyi kapcsolatok rendszeréhez hasonlóan kizárják a gazdálkodó szervezeteket az állami forrásokra vonatkozó pályázati lehetőségekből is.

Nincs változás. Nincs jogszabály jelenleg a tartós fogyasztási cikkek kötelező alkatrészellátásáról – ezt már többször jelezte a jogalkotóknak a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége. A fogyasztók többsége például egy nagy értékű műszaki berendezést nem két-három évre vesz. Amenynyiben a jótállási, szavatossági idő leteltét követően meghibásodik a termék, kénytelenek újat venni, mivel sok esetben – alkatrészhiányra hivatkozva és jogszabály híján – a szerelők nem vállalják a javítást. A gazdasági tárca szerint nem is kell a kötelező alkatrészellátásról jogszabály, hisz az nagymértékben sértené a vállalkozás szabadságát, emellett bármilyen kormányzati szintű előírás adott esetben többletköltséget eredményezne, ami a fogyasztói árakban jelentkezne. Sajnos, ugyanakkor az átlagfogyasztó nincs abban a helyzetben, hogy háromévente lecserélje műszaki cikkeit. Arra akarják rávenni a fogyasztókat, hogy a készülék megjavíttatása helyett dobják ki a régit, és vegyenek újat – áll a fogyasztóvédők közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.