Kevesebb külföldi jött hazánkba az idén és rövidebb ideig is maradtak, mint a korábbi években – ezt igazolják a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) eddigi jelentései, és az első fél évet összesítő kimutatás is. Magyarország turisztikai látogatottsága már 2006-ban is roszszabb eredményt mutatott az előző évhez képest. A Magyar Turizmus (MT) Zrt. napokban kiadott közleménye szerint a külföldi vendégek száma négy, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 6,8 százalékkal maradt el a 2005. évi értékektől.
Valóban visszaesett a beutazó forgalmunk tavalyhoz képest 3 százalékkal – ismerte el lapunknak az MT Zrt. elnöke. Niklai Ákos szerint főként Budapesten kellene erősítenünk, az eredmény itt a legroszszabb (ez lehet azért is, mert a főváros csökkentette az idén a turizmusra fordítandó kiadásokat). Magyarországon visszaesett a nyugat-európai országokból beutazók száma is, főként a német és az angol vendégek maradnak el. Ez Niklai szerint amiatt is van, hogy csökkentették kapacitásukat a fővárosba repülő fapados légitársaságok. Ennek kivédésére hoz létre közös légügyi alapot a MT Zrt. a turisztikai szolgáltatókkal közösen. Utaztatók jelzik, hogy már nem látnak elég olcsónak minket a külföldiek, és nem elhanyagolhatók az éttermi túlszámlázásokról felröppenő hírek sem, és az, hogy megkopott a vendégszeretetünk. – Egyébként természetes jelenségnek tartom, hogy az idén Románia, Bulgária népszerűbb úti cél, ahogy mi is azok voltunk 2005-ben, az uniós csatlakozás után – véli az elnök.
Az Idegenforgalmi Világtanács egy korábbi közlése szerint Románia Montenegró, Kína és India után a negyedik leggyorsabb ütemben fejlődő idegenforgalommal rendelkezik. – Ugyan a hárommilliónyi határátlépőből nem tudjuk, hányan jöttek turisztikai céllal, de kétségtelen a román idegenforgalom fejlődése – mondta lapunknak Kerekes Gábor, Románia magyarországi képviseletének vezetője. – Egymilliárd euró körül van a beutazásból származó bevétel most Romániában. Úgy látja: az uniós csatlakozással valóban megnőtt a turisták bizalma az ország iránt, így például tavalyhoz képest 33 százalékkal többen érkeztek a német nyelvterületekről. Emelkedik a fapados légitársasággal beutazók száma is, főként a német és olasz, spanyol vendégek közelítik meg légi úton az országot. – Románia még csak most lépett rá arra a fejlődési útra, amin Magyarország már halad, így nulláról az egyre jutni sokkal látványosabb – mondta Kerekes Gábor.
Gázolt a vonat Székesfehérvár és Dinnyés között