Százmilliárdos nagyságrendű árukészlet tűnik el évente a kereskedelemből, melyről utóbb senki sem tudja megmondani, hová került – tudtuk meg az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkárától. Vámos György szerint nem lehet megmondani, mely munkakörökben jellemzőbb a lopás, ám tény, hogy a vásárlókon kívül az alkalmazottak bizonyos százaléka is veszélyezteti ily módon a kereskedelmi vállalkozásokat. – Multinacionális cégek kezdeményezték annak a közös, belső használatra szánt listának a létrehozását, amelyen a tetten ért munkavállalók adatait gyűjtenék – mondta a főtitkár, hozzátéve: tény, hogy általános jelenségről beszélhetünk.
Egyetért ezzel a Tesco sajtófőnöke is. Hardy Mihály szerint ha az alkalmazott bizonyítottan megkárosította a céget, „nincs pardon”. Elmondta: előfordult már, hogy az áruház pénztárosai szándékosan kevesebbet számláztak az ismerősöknek, amit az egyébként a munkavállalót ellenőrző, nem a vásárló zaklatására alkalmazott biztonsági őr fülelt le, amikor átnézte a bizonylatot. De arra is volt már példa, hogy a bűnözésre szakosodott bandák tagjai épültek be az áruházba munkavállalóként, akik idővel kiismerték a biztonsági rendszert, és lopásaikkal nagyobb összegű kárt okoztak. – Ezt kivédeni az amúgy a munkafelvételkor kötelező erkölcsi bizonyítvány bekérésével sem lehet – mondta. A holland mintára készült mostani javaslat egy nem nyilvános, ám valamennyi áruház illetékesei számára elérhető lista létrehozásáról szól, amelyen szerepelnének a nem megbízható munkatársak adatai. Ez azonban felveti a személyiségi jogok és a személyes adatok kezelésének kérdését; emiatt még folyik az egyeztetés az ombudsmani hivatallal.
Már azokat a jelenlegi eljárásokat, amelyeket a dolgozók belső ellenőrzésére alkalmaznak, sem lehet jogszerűnek nevezni – közölte lapunkkal Mátraházi István, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének alelnöke. Elmondta: tudnak olyan esetről, amikor lopás gyanújába keverték az alkalmazottat, hogy kedvezőbb feltételekkel szabaduljanak meg tőle. A tapasztalatok szerint ugyanakkor azok okozzák a kárt, akik nagy tételben férnek hozzá az áruhoz, ők viszont nem a pénztárosok, hanem a felsőbb pozícióban lévők – mondta az alelnök. Ráadásul az áruházi „feketelista” tervéről még nem értesült a szakszervezet, holott a munkavállalók érdekképviseletével való együttműködést a törvény is előírja. Mátraházi István kétségesnek tartja azt is, hogy van-e joga a munkáltatónak megállapítani az alkalmazott bűnösségét. Elismerte viszont: ha a lista nem megfélemlítésre készül, és jogilag szabályos, akkor még eredménye is lehet.
Gulyás Gergely: Az Európai Néppárt európai baloldallal és liberálisokkal megkötött paktuma kockázatos egész Európára és Magyarországra nézve is