Napi sajtószemle

2007. 08. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

CounterPunch

Paul Craig Roberts, a Reagan-kormány helyettes pénzügyminisztere a háborúellenes amerikai honlapon Gazdagisztán: fantasztikus gazdagság keveseknek, folyamatos romlás sokaknak főcímmel és a Rablóbárók visszatérése alcímmel írt cikkét így kezdi: „Az amerikai gazdaság folytatja 21. századi hanyatlását, miközben a Bush-kormány a B–2-es lopakodó bombázóit 30 ezer font súlyú szörnyeteg „bunkerromboló” bombákkal szereli fel, amelyeket majd Irán elleni támadásában kíván bevetni. Miközben a nyereség szárnyal a fegyverkezési iparban, az amerikai nép kap az arcára. A munkaügyi statisztikai hivatal friss adatai szerint az amerikai polgári szektorban dolgozók valódi keresete és fizetése az öt évvel ezelőtti alatt van. Nem is lehetne másként, mivel az amerikai cégek külföldre viszik a jó munkahelyeket, hogy csökkentsék a munkaköltségeket, és ezért az egykor az amerikaiaknak fizetett béreket több millió dolláros prémiummá alakítsák, amit a vezérigazgatóknak és a felső vezetés tagjainak fizetnek ki.” Az USA-ban maradó jó munkahelyeket a munkavállalási vízummal érkező külföldi munkásokkal töltik fel. A nagyvállalatok PR-osztályai sikeresen terjesztik azt a hazugságot, hogy nincs elegendő, magasan képzett amerikai munkás, és ezért idegeneket kell az országba hozni. A cégek arra kényszerítik az alkalmazottaikat, hogy képezzék ki az amerikaiak munkahelyét betöltő külföldieket. Lawrence Lebowitz, a Cohen & Grisby ügyvédi iroda igazgatóhelyettese el is mondta az ügyvédi iroda marketingvideóján: „célunk egyértelműen az, hogy ne találjunk szakképzett és a munkahely iránt érdeklődő amerikai munkavállalót”. Ez az iroda fáradozik azon, hogy az elbocsátott amerikai munkások ne kapjanak végkielégítést. Közben az amerikai egyetemek több százezer mérnököt, információs és egyéb szakembert képeznek, akiknek soha nem lesz alkalmuk azon munkakörben dolgozni, amire kiképezték őket. Ma Amerika olyan, mint India volt tegnap: mérnökök mixerként, taxisofőrként, pincérként, kutyaápolóként dolgoznak, miközben a munkahelyek külföldre vitele az amerikai polgárok felfelé irányuló mobilitását vágja el. Az új munkahelyek csaknem mindegyike háztartási alkalmazotti munkakör. Tavaly az amerikai gazdaságban csupán 51 ezer építészeti és mérnöki munkahely nyílt meg. Ugyanakkor a gazdagok sokkal gazdagabbá válnak. Az új Gazdagisztánban két évet kell várni az 50 millió dollárba kerülő, 200 láb hosszúságú jachtokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.