A Szabad vasárnap című kampány augusztus 16-án kezdődik, erről múlt hét pénteken született megállapodás a három érintett között – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Kovács Nándor, a MOSZ sajtófőnöke. Az alkotmánybírósági beadványt a munkástanácsok munkajogi szakértője állítja össze a közeljövőben, amelyben a fő hivatkozási pontok között lesz a munkahelyi stressz romboló hatása éppúgy, ahogy a család védelmének szándéka is.
Hazánkban csaknem félmillió munkavállaló dolgozik rendszeresen vasárnap, míg alkalmanként egymilliónál több, azaz a foglalkoztatottak több mint negyede – a jelenség főként a multinacionális cégek magyarországi térnyerésével párhuzamosan erősödött. Mint azt megírtuk, a KDNP ősszel egy olyan javaslatot terjeszt a parlament elé, amely a hét utolsó napján végzett munkavégzés visszaszorítását célozza meg – a családoknak járó hét végi pihenés érdekében évek óta folytatott küzdelem részeként. A vasárnapi munka elrendelése alkotmányos jogokat sért, mint amilyen a szabad vallásgyakorlás, a pihenés, a szabadidő és a rendszeres fizetett szabadság joga, és a legmagasabb szintű testi és lelki egészséghez való alkotmányos alapjog – közölte lapunkkal Frivaldszky Gáspár, a KDNP kampányfelelőse.
A több tízezres tagságú MOSZ egyébként már 2000-ben megtette az első lépéseket a vasárnapi és ünnepnapi munkavégzés ellen. Akkor az egyik alapító, Fodor Imre, a Csongrád Megyei Munkástanácsok akkori elnöke kapott először engedélyt a megyés püspöktől, hogy az egyházmegye valamennyi plébániáján kihelyezett plakáton hívja fel a figyelmet a „gátlástalan profitszerzést” szolgáló vasárnapi munka ellen. A boltok nyitva tartása a hét utolsó napján mindemellett a napjainkra jellemző, elanyagiasodott értékválságot is fokozza – mondta a MOSZ sajtófőnöke. – Egyes családok ma már úgy járnak vasárnap az üzletközpontokba, mint ahogy ötszáz éve istentiszteletre.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten