Büntetési gyakorlatán szigorít a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF). A visszaeső szabálysértők akár tízszeres bírságra is számíthatnak. A büntetések emelése nem jogszabályban rögzített tény, hanem az eddig tapasztalt kifogások és az ismételt szabálysértések magas számának köszönhető. Úgy tűnik, az eddigi büntetéseknek nem volt elég viszszatartó erejük – közölte lapunkkal Kathi Attila, az FVF szóvivője. A szigorúbb bírságokra példa, hogy míg egy vendéglátóhely eddig 50-100 ezer forintos fogyasztóvédelmi bírságot kapott egy-egy hibáért, addig ezután az ismételt ellenőrzéskor kiérdemelheti akár a félmilliós számlát is.
A szóvivő kiemelten szólt arról az életbe lépett jogszabály-módosításról is, miszerint szeptembertől feketelistán hozzák nyilvánosságra azoknak a vállalkozásoknak az adatait, amelyek megkárosították a fogyasztókat, és emiatt egymillió forintnál nagyobb bírsággal sújtotta őket a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség. – Arra is van lehetőségünk, hogy saját hatáskörben további cégeket tegyünk közszemlére, amivel élni is fogunk – jelezte Kathi Attila. A szóvivő szerint azok a társaságok, amelyek nem adnak nyugtát, netán rosszul számolnak vagy mérnek a vásárló kiszolgálásakor, illetve 18 éven alulinak adnak ki szeszes italt vagy dohányárut, szintén a főfelügyelőség szégyenfalára kerülhetnek.
A legtöbb fogyasztóvédelmi kifogás még mindig a vendéglátásban és a kereskedelemben jellemző; utóbbinál a multiáruházláncok sem tartoznak a kivételek közé. Jellemző probléma, hogy nincsenek feltüntetve az árak, szabálytalanul tárolják az ételeket, és nem megfelelő módon kezelik a minőségi kifogásokat. Ez évben szokatlanul sokan szegték meg az FVF munkatársainak tapasztalatai szerint a dohánytermékek reklámozásának tilalmát is, várhatóan ezek a tetten ért cégek is ismertté válnak szeptembertől – jelezte Kathi Attila. A nyári szezonban eddig négyezernél több ellenőrzést végeztek a felügyelők az országban, az intézkedések 180 millió forintos bírságbevételt hoztak a költségvetésnek. Tavaly az 5689 szezonális ellenőrzés során összesen 228 millió forintos bírságot szabott ki az FVF, ám idén – a még hátralévő egy hónap razziáinak eredményeként – a bírság végösszege biztosan meghaladja ezt a mértéket – jósolta a szóvivő.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten