Véget ért a Skála-korszak

Harmincéves korszak zárul le ma a hazai kereskedelemben azzal, hogy délelőtt eltávolítják a XI. kerületi Budai Skáláról az áruház emblémáját. Az épületet lebontják, a helyén megaberuházásba kezd a Budaprojekt Kft., az ING ingatlanfejlesztő társasága. A Budai Skála a lánc első és legnagyobb áruháza volt; 18 üzlet kínai kézben üzemel tovább.

2007. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budai Skála épületének szerkezete még elbírt volna néhány évet, a hazai kereskedelem megújításában kezdeményező Skála áruházlánc azonban már a múlté, helyét a plázák vették át – tudtuk meg a beruházó marketingfeladatait ellátó Kontaktorg Stúdió képviselőjétől. Balogh Ádám elmondta: a mai eseményen a három évtizedes történetet a Skála egykori háziasszonya, Komjáthy Ágnes idézi fel, az épülő kereskedelmi iroda és lakóházegyüttest Elekes András, a beruházó vezetője mutatja be.
Az épületben utolsóként, „végsőkig” üzemelő élelmiszer-szupermarket július 7-én zárt be, ezután kezdődtek a belső munkálatok. A mai eseménnyel megkezdődik a külső megsemmisítés is, a bontás átfutási ideje három hónap. – A Budai Skála helyén megvalósuló beruházás tervezése az engedélyezési fázisnál tart – mondta a távirati irodának korábban Elekes András, az ING Magyarország Ingatlanfejlesztő Kft. ügyvezető igazgatója. Az új központ nyitását 2009 tavaszára tervezik, a teljes befektetés várhatóan megközelíti a 35 milliárd forintot, a meglévő ingatlan vételárával együtt. Balogh Ádám kérdésünkre elmondta: az építészetileg is különleges látványt nyújtó új városrész a Népszabadság tegnapi számában megjelent hírrel szemben nem a MOM Parkhoz lesz hasonló, annál nyitottabb, sétálóutcákkal tagolt, mediterrán stílusú központ készül.
A kilencvenes években a Skála Coop Rt. tulajdonosa a német Tengelmann-csoport lett, amely tíz évvel ezelőtt többségi tulajdont szerzett az 1991-ben privatizált Centrum Áruházak Rt.-ben is. Két évvel később, 1999 januárjában jegyezték be a Skála és Centrum Rt.-t. 2001-ben a Capital Rt. megvásárolta a Tengelmann-csoporttól a Skála Coop Rt.-t, azután új arculattal megalakult a Skála Divatház Rt. Később a gyengébb műszaki állapotú és kisebb alapterületű áruházakat el- és bérbe adták, de mivel ez sem váltotta valóra a tulajdonosok elképzeléseit, 2005-ben egy kínai befektető család bérelte ki és vette meg az áruházláncot a Buda, a Metró, a Luxus és a Campona kivételével. A kínaiak ma is működtetnek 18 hazai Skála-utódot.
A Skála Budapest Nagyáruház (Budai Skála) volt egyébként az első olyan szocialista nagyáruház, amely nyugatias, egységes arculattal lépett 1976-ban a magyar vásárlóközönség elé. A szövetkezeti áruház az első héten 65 millió forintot forgalmazott, a nyitás utáni századik napon pedig bejelentették az ötmilliomodik látogatót. Az ország akkor legnagyobb alapterületű (20 500 négyzetméteres) áruháza Demján Sándor nevéhez is köthető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.