Virul az európai szállodaipar

Töretlenül fejlődik az európai szállodaipar: az első fél év eredményei a városokban két számjegyű növekedést mutatnak – állapítja meg a Deloitte legfrissebb HotelBenchmark- felmérése. A szállodai szobákból származó árbevétel a régióban 5,8 százalékkal emelkedett, egyedül Budapesten csökkent, csakúgy, mint a szobafoglalások száma. Úgy tűnik, a lakosság eladósodása megállíthatatlanul rontja turisztikai eredményeinket.

2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szállodaipar a régióban megrendezett jelentős sportesemények (mint a 2006-os torinói téli olimpia és a németországi labdarúgó világbajnokság) nélkül is töretlenül bővül és erősödik – derül ki a több mint 420 európai ország 7200 szállodájának adatait összevető kimutatásból. Európa továbbra is élvezi a – különösen az eurózónában tapasztalható – erős gazdasági teljesítmény előnyeit.
Budapest viszont nem büszkélkedhet: holott csak 4,4 százalékkal emelkedtek az átlagos szobaárak (79,28 euróra), tavalyhoz képest öt százalékkal csökkent a szobák foglaltsága, a bevétel pedig közel egyszázalékos negatív előjelű változást mutat, ami alátámasztja a Központi Statisztikai Hivatal ez évi kimutatásait is. Megelőz bennünket a ranglistán például Moszkva: itt egy szoba átlagosan ugyan 263 eurót kóstált az első fél évben, mégis 21,3 százalékkal nőtt a forgalom. Nemkülönben Varsó, ahol – 91 eurós átlagárral – 17,9 százalékot emelkedett a szobakihasználtság, ezzel együtt a város turizmusa. Az összevetésben eddig a valenciai szállodák vitték el a pálmát, 38,2 százalékos árbevétel-növekedéssel. Ez nagyrészt az America’s Cupnak volt köszönhető, amely számos vitorlásversenyzőt és nézőt vonzott szerte a világból. Isztambul is figyelemre méltó, 26 százalékos növekedésről számolt be az év eddig eltelt részére vonatkozóan. A piacra jó hatással volt a konferenciaturizmus, kereskedelmi vásárok és sportesemények által gerjesztett erős kereslet. Törökország egyre inkább „művészeti és kulturális” célpontként próbálja pozicionálni magát. Úgy tűnik, sikerrel: az ENSZ Idegenforgalmi Világszervezete szerint idén májusig 16 százalékkal nőtt a Törökországba beutazók száma. Dél-Európa egyik két számjegyű növekedést elért városa Athén, ahol 2007 első felében a bevétel több mint tíz százalékkal emelkedett.
Az év hátralevő részére is ígéretesek a kilátások, ugyanakkor változatlanul aggodalomra adhatnak okot az emelkedő lakossági eladósodottság és a további kamatemelési várakozások, amelyek nyomást jelentenek a fogyasztók szabadon felhasználható jövedelmére, s visszavethetik a szabadidős utazások arányát – közölte Lorna Clarke, a Deloitte HotelBenchmark igazgatója.

Elkerülnek bennünket a britek. Magyarországot, ha lehet, elkerülik a britek. A The Independent arról számolt be, hogy az Egyesült Királyságból Európába érkező turisták sokkal inkább Párizst, Rómát vagy éppen Prágát részesítik előnyben, mint Budapestet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.