A szállodaipar a régióban megrendezett jelentős sportesemények (mint a 2006-os torinói téli olimpia és a németországi labdarúgó világbajnokság) nélkül is töretlenül bővül és erősödik – derül ki a több mint 420 európai ország 7200 szállodájának adatait összevető kimutatásból. Európa továbbra is élvezi a – különösen az eurózónában tapasztalható – erős gazdasági teljesítmény előnyeit.
Budapest viszont nem büszkélkedhet: holott csak 4,4 százalékkal emelkedtek az átlagos szobaárak (79,28 euróra), tavalyhoz képest öt százalékkal csökkent a szobák foglaltsága, a bevétel pedig közel egyszázalékos negatív előjelű változást mutat, ami alátámasztja a Központi Statisztikai Hivatal ez évi kimutatásait is. Megelőz bennünket a ranglistán például Moszkva: itt egy szoba átlagosan ugyan 263 eurót kóstált az első fél évben, mégis 21,3 százalékkal nőtt a forgalom. Nemkülönben Varsó, ahol – 91 eurós átlagárral – 17,9 százalékot emelkedett a szobakihasználtság, ezzel együtt a város turizmusa. Az összevetésben eddig a valenciai szállodák vitték el a pálmát, 38,2 százalékos árbevétel-növekedéssel. Ez nagyrészt az America’s Cupnak volt köszönhető, amely számos vitorlásversenyzőt és nézőt vonzott szerte a világból. Isztambul is figyelemre méltó, 26 százalékos növekedésről számolt be az év eddig eltelt részére vonatkozóan. A piacra jó hatással volt a konferenciaturizmus, kereskedelmi vásárok és sportesemények által gerjesztett erős kereslet. Törökország egyre inkább „művészeti és kulturális” célpontként próbálja pozicionálni magát. Úgy tűnik, sikerrel: az ENSZ Idegenforgalmi Világszervezete szerint idén májusig 16 százalékkal nőtt a Törökországba beutazók száma. Dél-Európa egyik két számjegyű növekedést elért városa Athén, ahol 2007 első felében a bevétel több mint tíz százalékkal emelkedett.
Az év hátralevő részére is ígéretesek a kilátások, ugyanakkor változatlanul aggodalomra adhatnak okot az emelkedő lakossági eladósodottság és a további kamatemelési várakozások, amelyek nyomást jelentenek a fogyasztók szabadon felhasználható jövedelmére, s visszavethetik a szabadidős utazások arányát – közölte Lorna Clarke, a Deloitte HotelBenchmark igazgatója.
Elkerülnek bennünket a britek. Magyarországot, ha lehet, elkerülik a britek. A The Independent arról számolt be, hogy az Egyesült Királyságból Európába érkező turisták sokkal inkább Párizst, Rómát vagy éppen Prágát részesítik előnyben, mint Budapestet.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is