A Benes-dekrétumok bírálóit büntetnék

Szomorú megemlékezésre kerülhet sor az idén a szlovákiai magyarok csehországi deportálásának 60. évfordulója alkalmából.

Neszméri Sándor
2007. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovák parlament alkotmányjogi bizottsága ugyanis „tárgyalásra alkalmasnak” minősítette a szélsőséges Szlovák Nemzeti Párt (SNS) törvénytervezetét, amely „érvényesnek és megkérdőjelezhetetlennek” nyilvánítaná a Benes-dekrétumokat és az azzal összefüggő törvénykezést. Ez önálló paragrafusban határozza meg, hogy aki megkérdőjelezi a benesi dekrétumok végérvényességét, az törvényt sért, és eljárás indítható ellene. A javaslat, melyet Ján Slota pártelnök és Rafael Rafaj frakcióvezető jegyez, e hónapban kerül a törvényhozó testület plenáris ülésének napirendjére.
Az MKP elnöksége – mint arról beszámoltunk – szeptemberben tárgyal arról a tervezetről, amely a meghurcolt szlovákiai magyarok erkölcsi és anyagi kárpótlását tartalmazza. A kollektív bűnösség elvét hordozó benesi dekrétumok és a dekrétumokat törvényerőre emelő Szlovák Nemzeti Tanács döntései alapján 1947-ben kezdték meg mintegy 45 ezer szlovákiai magyar elhurcolását a nyugat-csehországi régiókba, ahol az elüldözött németek helyett végeztek mezőgazdasági kényszermunkát.
Közben növekszik annak esélye, hogy Malina Hedvig ügyében kihallgassák Robert Fico szlovák kormányfőt. Dobroslav Trnka szlovák főügyész az Aktualne.sk nevű szlovák hírportálnak azt mondta, az ügy kulcsfontosságú kihallgatásait ügyészi felügyelettel folytatják le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.