Az elmúlt tanévben már csak a 28 alsó tagozatos diák koptatta a perei iskola padjait, a polgármester pedig rendkívül elkeseredett amiatt, hogy szeptembertől már Encsre kell járnia a kisdiákoknak, akik egyébként nagyon szerették a helyi oktatási intézményt. Bártfai Pál polgármester elmondta, három tanítónőnek nincs állása, az pedig kérdéses, vajon a régióban kaphatnak-e szakképzettségüknek megfelelő munkahelyet. Mindhárman rutinos pedagógusok – tette hozzá –, éppen ezért kínos a helyzet. A gyerekeket a helyi és a hernádbüdi falugondnoki autóbusz szállítja az encsi általános iskolába, ugyanakkor egy elsős vagy másodikos kisdiák számára az utaztatás roppant megterhelő a tanulás mellett.
A kistelepülés első embere megjegyezte: kézzel-lábbal hadakozott az iskolabezárás ellen, noha jól tudja, ha az intézményt tovább működtetik, akkor csődbe megy a falu. Felhívta a figyelmet: az idei, kevesebb mint százmilliós költségvetésükben tizennyolcmilliós a forráshiány, de az úgynevezett önhiki- (önhibáján kívül hátrányos helyzetű települések támogatása) pályázaton csak 1,3 millió forintot kaptak, ezzel az összeggel azonban szinte semmire sem mennek. Szerinte reménytelen a helyzet, ráadásul a normatív támogatásuk sem emelkedett tavalyhoz képest. Látványos a falurombolás, s úgy tűnik, a vidék teljes ellehetetlenítése a parlamenti többség célja. Kezdődött az ötvenszázalékos kötelező közalkalmazotti béremeléssel – emlékeztetett –, amit persze az állam ígért meg, s az önkormányzatok nyakába varrta. Ezek után Bártfai Pál úgy érzi, nem csoda, ha a kisközségek helyhatóságai képtelenek hitelfelvétel nélkül működni, ez az iskolabezárási mánia pedig tovább rontotta a vidék esélyeit. Úgy véli, az oktatási tárca reformerei nagyon jól kitalálták az ellehetetlenítés módját, a normatív támogatás gyerekenként ugyanis kevesebb, mint felére csökkent volna, amennyiben megmarad a tudás szentélye Perén. Rámutatott: ugyanez a helyzet a megye további 12 községében, de összességében a sorstárs önkormányzatok sem tehettek semmit a rendelkezések ellen. Persze a polgármester azt is kifogásolta, hogy Borsod megye 62 általános iskolájában történt valamilyen változás, amely nem minden esetben a tudás fejlesztésének érdekeit szolgálja.
A polgármester úgy véli, nagy hibát követ el a szocialista–szabad demokrata parlamenti többség, hiszen amit most tönkretesznek, nagyon nehéz lesz később helyrehozni. Pere első embere további súlyos gondnak nevezte, miszerint a miskolci Tetemvár (itt áll a leégett, majd újjáépített miskolci deszkatemplom) Református Egyházközségének Jókai általános iskolája 2003-ban vásárolt ingatlant a Hernád menti faluban, s az épület teljes felújítása után azt tűzték volna ki célul, hogy egy folyamatosan működő erdei iskolát és szabadidőközpontot működtetnek majd a miskolci és vidéki diákok kikapcsolódása érdekében.
Bártfai Pál állítja: a Hernád partjának egyik legszebb települése, Pere fantasztikus fejlődésen ment keresztül 2002-ig, s a miskolci Tetemvár Református Egyházközségének akkori lelkipásztora, Kádár Péter és a Jókai Mór Református Általános Iskola vezetése sikeres tárgyalásainak eredményeképpen a tetemváriak beindították az építkezést a megvásárolt régi iskola épületében. Egy évvel később viszont kiderült: a folyamatos pénzszerzési akciók ellenére áll az építkezés. Az előzetes terveknek megfelelően a szálláshely befogadóképessége elérné a nyolcvan főt, a folyamatos kihasználtság feltételeinek megteremtésével pedig nem lenne gond. Nem beszélve arról, hogy a kisközség centrumában működik egy panzió, tulajdonosa viszont nem panaszkodik a forgalomra.
Bártfai Pál óriási jövőt jósol az abaúji vízi turizmusnak, miután egy tavalyi UNESCO-felmérés szerint az egyetlen európai vadvízi túrákra alkalmas folyó a Hernád, amelyet nem csak a profik vehetnek igénybe.
Mint mondta, az alig 400 lelkes település lakásai, ingatlanjai jelentősen felértékelődtek, s példaként említette: amelyik ház 2000-ben kétszázezer forintot ért, annak mostani értéke meghaladja a hárommillió forintot. Ausztráliából, Németországból, Belgiumból, Hollandiából jöttek a vásárlók, most pedig a falu lakásainak negyede üdülési célokat szolgál. A fejlesztés fontos lenne – tette hozzá –, mert 15 hektárnyi területet már kijelöltek idegenforgalmi célokra a Hernád perei partján. Felhívta a figyelmet, Kékedtől Gesztelyig a folyó esése meghaladja a 130 métert, s ez kivételes természeti adottság nemcsak Magyarországon, hanem Európában is.
A Szlovákia melletti Kéked bevezető szakaszához kajakokat szállíthatnának a perei turisták, s a közel 30 km-es távot könnyen végighajózhatják. Azért különösen nagy az érdeklődés a helyi turizmus iránt, mert nemcsak a levegő jó, nemcsak a hegyek vonzzák a vendégeket, hanem a biztonságos fürdőzés lehetősége is csáberőt jelent. Bárfai Pál elárulta: iszonyatos ellenállást tapasztal a kormány politikája miatt Perén, a lakosság ugyanis nem akarja elhinni, hogy Gyurcsány Ferenc és baráti köre sem az oktatás- és idegenforgalmi fejlesztést, sem az egészségügy minőségének javítását, sem a kis önkormányzatok működését nem tarja fontosnak.
Halál lett a közös heroinozás vége a fővárosban
