A perei példázat

Borsod megye abaúji régiójának egyik idegenforgalmi gyöngyszemét, a 380 lelkes Perét lefejezte a kormány, ugyanis az oktatásügy reformja címén bezárták iskoláját. Bártfai Pál polgármester szerint súlyos erkölcsi veszteséget kell átélniük, viszont ha megtartanák az intézményt, körülbelül tizenkétmillió forintos pluszkiadás terhelné az önkormányzatot. Mindazonáltal további hátrány érte a kis falut, mert a miskolci Tetemvár reformátusai elkezdték építeni az erdei iskolát, ám pénzhiány miatt áll a munka.

Tolcsvai L. László
2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt tanévben már csak a 28 alsó tagozatos diák koptatta a perei iskola padjait, a polgármester pedig rendkívül elkeseredett amiatt, hogy szeptembertől már Encsre kell járnia a kisdiákoknak, akik egyébként nagyon szerették a helyi oktatási intézményt. Bártfai Pál polgármester elmondta, három tanítónőnek nincs állása, az pedig kérdéses, vajon a régióban kaphatnak-e szakképzettségüknek megfelelő munkahelyet. Mindhárman rutinos pedagógusok – tette hozzá –, éppen ezért kínos a helyzet. A gyerekeket a helyi és a hernádbüdi falugondnoki autóbusz szállítja az encsi általános iskolába, ugyanakkor egy elsős vagy másodikos kisdiák számára az utaztatás roppant megterhelő a tanulás mellett.
A kistelepülés első embere megjegyezte: kézzel-lábbal hadakozott az iskolabezárás ellen, noha jól tudja, ha az intézményt tovább működtetik, akkor csődbe megy a falu. Felhívta a figyelmet: az idei, kevesebb mint százmilliós költségvetésükben tizennyolcmilliós a forráshiány, de az úgynevezett önhiki- (önhibáján kívül hátrányos helyzetű települések támogatása) pályázaton csak 1,3 millió forintot kaptak, ezzel az összeggel azonban szinte semmire sem mennek. Szerinte reménytelen a helyzet, ráadásul a normatív támogatásuk sem emelkedett tavalyhoz képest. Látványos a falurombolás, s úgy tűnik, a vidék teljes ellehetetlenítése a parlamenti többség célja. Kezdődött az ötvenszázalékos kötelező közalkalmazotti béremeléssel – emlékeztetett –, amit persze az állam ígért meg, s az önkormányzatok nyakába varrta. Ezek után Bártfai Pál úgy érzi, nem csoda, ha a kisközségek helyhatóságai képtelenek hitelfelvétel nélkül működni, ez az iskolabezárási mánia pedig tovább rontotta a vidék esélyeit. Úgy véli, az oktatási tárca reformerei nagyon jól kitalálták az ellehetetlenítés módját, a normatív támogatás gyerekenként ugyanis kevesebb, mint felére csökkent volna, amennyiben megmarad a tudás szentélye Perén. Rámutatott: ugyanez a helyzet a megye további 12 községében, de összességében a sorstárs önkormányzatok sem tehettek semmit a rendelkezések ellen. Persze a polgármester azt is kifogásolta, hogy Borsod megye 62 általános iskolájában történt valamilyen változás, amely nem minden esetben a tudás fejlesztésének érdekeit szolgálja.
A polgármester úgy véli, nagy hibát követ el a szocialista–szabad demokrata parlamenti többség, hiszen amit most tönkretesznek, nagyon nehéz lesz később helyrehozni. Pere első embere további súlyos gondnak nevezte, miszerint a miskolci Tetemvár (itt áll a leégett, majd újjáépített miskolci deszkatemplom) Református Egyházközségének Jókai általános iskolája 2003-ban vásárolt ingatlant a Hernád menti faluban, s az épület teljes felújítása után azt tűzték volna ki célul, hogy egy folyamatosan működő erdei iskolát és szabadidőközpontot működtetnek majd a miskolci és vidéki diákok kikapcsolódása érdekében.
Bártfai Pál állítja: a Hernád partjának egyik legszebb települése, Pere fantasztikus fejlődésen ment keresztül 2002-ig, s a miskolci Tetemvár Református Egyházközségének akkori lelkipásztora, Kádár Péter és a Jókai Mór Református Általános Iskola vezetése sikeres tárgyalásainak eredményeképpen a tetemváriak beindították az építkezést a megvásárolt régi iskola épületében. Egy évvel később viszont kiderült: a folyamatos pénzszerzési akciók ellenére áll az építkezés. Az előzetes terveknek megfelelően a szálláshely befogadóképessége elérné a nyolcvan főt, a folyamatos kihasználtság feltételeinek megteremtésével pedig nem lenne gond. Nem beszélve arról, hogy a kisközség centrumában működik egy panzió, tulajdonosa viszont nem panaszkodik a forgalomra.
Bártfai Pál óriási jövőt jósol az abaúji vízi turizmusnak, miután egy tavalyi UNESCO-felmérés szerint az egyetlen európai vadvízi túrákra alkalmas folyó a Hernád, amelyet nem csak a profik vehetnek igénybe.
Mint mondta, az alig 400 lelkes település lakásai, ingatlanjai jelentősen felértékelődtek, s példaként említette: amelyik ház 2000-ben kétszázezer forintot ért, annak mostani értéke meghaladja a hárommillió forintot. Ausztráliából, Németországból, Belgiumból, Hollandiából jöttek a vásárlók, most pedig a falu lakásainak negyede üdülési célokat szolgál. A fejlesztés fontos lenne – tette hozzá –, mert 15 hektárnyi területet már kijelöltek idegenforgalmi célokra a Hernád perei partján. Felhívta a figyelmet, Kékedtől Gesztelyig a folyó esése meghaladja a 130 métert, s ez kivételes természeti adottság nemcsak Magyarországon, hanem Európában is.
A Szlovákia melletti Kéked bevezető szakaszához kajakokat szállíthatnának a perei turisták, s a közel 30 km-es távot könnyen végighajózhatják. Azért különösen nagy az érdeklődés a helyi turizmus iránt, mert nemcsak a levegő jó, nemcsak a hegyek vonzzák a vendégeket, hanem a biztonságos fürdőzés lehetősége is csáberőt jelent. Bárfai Pál elárulta: iszonyatos ellenállást tapasztal a kormány politikája miatt Perén, a lakosság ugyanis nem akarja elhinni, hogy Gyurcsány Ferenc és baráti köre sem az oktatás- és idegenforgalmi fejlesztést, sem az egészségügy minőségének javítását, sem a kis önkormányzatok működését nem tarja fontosnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.