Az SZDSZ nem cserél tárcát

Ma újabb egyeztetést tartanak a koalíciós pártok az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról, amelyen az üzleti biztosítók képviselőit is meghallgatják. Az új rendszer részleteiről azonban várhatóan ma sem sikerül teljes egyetértésre jutniuk a szocialistáknak és a szabad demokratáknak. Az SZDSZ ügyvivői testülete egyébként minden bizonnyal hétfőn nevezi meg jelöltjét az Egészségügyi Minisztérium államtitkári posztjára.

Munkatársunktól
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét tárgyalóasztalhoz ülnek ma a koalíciós pártok az egészségbiztosítási rendszer átalakítása kapcsán. Egyelőre egy helyben topognak a felek, már régóta nincs megegyezés bizonyos kérdésekben. Ezek közül a legsúlyosabb talán az, hogy miként osszák el a lakosságot az újonnan létrejövő, többségében állami, 49 százalékában pedig magántulajdonú biztosítótársaságok között. Az SZDSZ szerint a pénztárak nem kapnának előre régiókat, hanem az ország egész területén minden egyes biztosítottért versenyezniük kellene. A szabad demokraták szerint ha a pénztárak előre régiókat kapnának, akkor semmi nem kényszerítené őket arra, hogy a jelenleginél jobb szolgáltatást nyújtsanak ügyfeleiknek. Az MSZP ezzel szemben – elsősorban a működés biztonságára hivatkozva – nagy régiókat adna a pénztáraknak, igaz, lehetővé tenné, hogy az adott régióban lakók átjelentkezzenek egy másik biztosítóhoz.
Egyelőre nem világos, hogy mi lehet a vége az ellentétnek. A mai egyeztetésen egyébként ismét meghallgatják a multinacionális biztosítótársaságok képviselőit, hogy ők mondják el a két koalíciós párt vezetőinek, milyen feltételekkel lépnének be a piacra. Ezt követően kezdődik a politikai egyeztetés. Többen is azt valószínűsítették lapunknak, hogy ma sem sikerül a feleknek egyetértésre jutniuk.
Egyesek már azt is valószínűsítették, hogy az egészségbiztosítás reformja nem valósul meg, s alapjaiban marad a jelenlegi rendszer, de ennek némiképp ellentmondani látszik Gyurcsány Ferenc keddi, Info Rádióban tett nyilatkozata. Mint azt lapunk is idézte, a miniszterelnök igennel felelt arra a kérdésre, hogy lesz-e januártól több-biztosítós rendszer.
Eközben többen is felvetették – főként az MSZP-s politikusok közül – az egészségügyi tárca visszaadását a szocialistáknak, ahogyan az előző parlamenti ciklusban is volt. A szabad demokraták azonban ezt a Népszabadság tegnapi számában, majd az MTI-nek kiadott közleményükben is határozottan cáfolták.

Badacsonyi lehet az utód. Várhatóan hétfőn dönt az SZDSZ ügyvivői testülete, hogy kit jelöl a szabad demokrata vezetésű Egészségügyi Minisztérium államtitkárának a távozó Kovács Attila helyére. Kovács néhány napja jelentette be, hogy távozik a tárcától. Döntését azzal indokolta, hogy szeretne viszszatérni eredeti – orvos – szakmájához. Úgy tudjuk, elsősorban abból lett elege, hogy a minisztériumban egy-két felső vezető dönt szinte minden kérdésben. Nem lesz könynyű dolguk az SZDSZ ügyvivőinek, hiszen a szóba jöhető szakemberek száma igen kevés. Egyelőre szinte csak Badacsonyi Szabolcsot, a Budai Gyermekkórház igazgatóját emlegetik esélyesként, akinek neve már Molnár Lajos szakminiszter távozása után is szóba került, nemcsak mint államtitkáré, hanem mint lehetséges tárcavezetőé is. Többek azonban nem felejtették el neki, hogy a kórházi ágyszámcsökkentés és intézményrendszer-átalakítás idején élesen bírálta az akkori szakminiszter Molnár Lajos által bejelentett döntést. Ráadásul a helyi ellenzékkel is összefogott az általa vezetett kórház megmentéséért. Emlékezetes: a tárca korábbi átalakításakor Badacsonyi Szabolcs mellett Ungár Klárának is volt esélye az államtitkári posztra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.