Felfüggesztett börtönbüntetést szabott ki tegnap az első, tavaly őszi zavargások kapcsán elítélt rendőrnek a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa. A bíróság védekezésre képtelen személlyel szemben elkövetett súlyos testi sértés és hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatt nem jogerősen egy év nyolc hónap, három évre felfüggesztett börtönre ítélte és lefokozta a rendőrt. Az ügyészség súlyosbításért, letöltendő szabadságvesztésért fellebbezett, a védelem és a vádlott felmentésért, így az elsőfokú határozat nem jogerős, a büntetőper a Fővárosi Ítélőtáblán folytatódik másodfokon. Az elsőfokú ítélet szerint a rebiszes törzsőrmester október 23-án a Fidesz-nagygyűlés utáni tömegoszlatáskor hátrafeszítette és eltörte egy már földre kényszerített, megbilincselt férfi ujját. Az eljárás során ismeretlenül maradt rendőrök pedig a lábát törték el a sértettnek. A tüntető ellen rendzavarás miatt indult másik eljárást már korábban megszüntette a kerületi bíróság, mert nem követett el szabálysértést.
Bár a törzsőrmester ügyében szigorú az ügyészség, más esetekben viszont nem látott okot a vizsgálódásra. Mint többször megírtuk, a vádhatóság passzívnak mutatkozott például a tavaly október 23-i eseményekben érintett rendőri vezetők ügyében. Több dokumentum, így a Papp-jelentés néven ismert belső rendőrségi vizsgálat is megállapította több rendőri vezető felelősségét, rámutatva arra, kik követtek el szakmai hibákat a véres tömegoszlatásnál, az ügyészség nem indított vizsgálatot az ügyben. Maga Gergényi Péter volt rendőrfőkapitány sem akar már foglalkozni az üggyel. – Kérném szépen, ez ma már történelem, nem érdemes a részletekbe belemenni – jegyezte meg kedden Gergényi egy tévéműsorban. Ő tavaly novemberben Demszky Gábor főpolgármestertől Budapestért díjat kapott, majd júniusban Bene László volt országos főkapitánnyal együtt Szent György-díjat vehetett át. Három felelős főtiszt pedig előléphetett. Nagy-Juhák István, aki VII. kerületi kapitányként a biztosítás parancsnoka volt az Astoriánál, Majoros Zoltán október 23-án a Rendészeti Biztonsági Szolgálat bevetési parancsnokságának műveletirányítója volt, Pigler István pedig 23-án délután négy óráig a tömegoszlatás parancsnoka volt.
További vádak. Újabb 13 ember ellen emelt vádat az ügyészség az MTV tavaly őszi ostroma kapcsán – közölte Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Az ügyben eddig megvádolt személyek ellen közérdekű üzem megzavarása miatt indult eljárás.
Magyar Péter „lagzilajcsizott” egy kis áramot
