Gyurcsány, a programgyártó

Gyurcsány Ferenc a parlament őszi ülésszakának hétfői ülésnapján újabb nagy ívű, ezúttal 48 pontból álló programot hirdetett. A kormányfőnek már meglehetős rutinja van a programalkotásban. Ebbéli ténykedése első elemeként 2004-ben – miniszterelnöki pozíciója elnyerésekor – meghirdette a Lendületben az ország című tervet, ezt követte a 100 lépés programja, majd 2006-ban az új kormányprogram következett, az Új Magyarország fejlesztési terv, később pedig a Nemzeti fejlesztési terv is. A programok jelentős része nem volt több kommunikációs fogásnál, kevés valósult meg belőlük.

Bodacz Balázs
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyarapodó, erős köztársaságunk biztosítja, hogy egyre többen élhessenek egyre jobban – áll Gyurcsány Ferenc 2004-es kormányfői programjában. Az újdonsült miniszterelnök akkor azt írta, hogy hazánk Európa legfejlettebb országai közé emelkedhet: „Bátor, cselekvő kormányzás, magabiztos polgárság, sikeres európai Magyarország – ez a haladás receptje” – fogalmazott akkor a kormányfő. „A kormány fenn kívánja tartani a szigorú és takarékos költségvetési politikát. Ez a feltétele annak, hogy csökkenjen az infláció, mérséklődjön az államháztartás hiánya és az államadósság hazai össztermékhez mért aránya” – olvasható a programban. A miniszterelnök elképzelései nem teljesültek: egyrészt regnálása első két évében, tehát a Lendületben az ország program idején minden történt, csak cselekvő kormányzás nem. Ezt maga Gyurcsány ismerte el zárt körben az elhíresült őszödi beszéd alkalmával. Növekedett az infláció, az államadósság és a költségvetés hiánya is. Még a 2006-os választások előtt megszületett a lassan adagolt 100 lépés programja is. E pontokat nyolc fő fejezetbe gyűjtötte össze Gyurcsány: az egészségügy, a családtámogatások rendszere, a szakmunka becsülete, az adóterhek csökkentése, az agrárium és a vidékfejlesztés, az igazságos és modern iskola, a nyugdíjasok biztonsága és a gyermek-egészségügyi program fantázianevű intézkedéscsomagokba. Valódi intézkedés azonban nemigen lett. Illetve egy jelentős lépés mégis történt, amely azonban a 2006-os választási kampány legnagyobb hazugságának bizonyult: a parlament elfogadta az ötéves adócsökkentési programot, amelyet a választási győzelem után gyorsan meg is semmisített.
A kormányfő dramaturgiai érzékét dicséri a 100 lépés programjának azon vállalása is, amely szerint 15 éven belül a felére csökken a gyermekhalálozás: ezt az elképzelést pont abban a svábhegyi gyermekgyógyintézetben jelentette be a kormányfő, amely azóta már meg is szűnt – a csecsemőhalálozás pedig nyolc százalékkal nőtt az elmúlt évben.
Az első Nemzeti fejlesztési terv után – amely 2004 óta létezik – Gyurcsány Ferenc hirdette meg a II. Nemzeti fejlesztési tervet a 2007–2013 közötti időszakra. Az NFT II. másik elnevezése az Új Magyarország fejlesztési terv, amelyről már a tavalyi országgyűlési kampányban is beszélt a miniszterelnök. Az uniós fejlesztési források pályázatait, elosztását szabályozó terv felügyeletét Bajnai Gordon látta el először kormánybiztosként, majd most önkormányzati miniszterként.
Az úgynevezett Budapest-szerződést szintén a kormányfő hirdette meg, az „ígéretcunamit” tartalmazó dokumentumot Demszky Gábor főpolgármesterrel együtt írta alá Gyurcsány Ferenc 2006. március 29-én. A Budapest-szerződést Demszky úgy jellemezte: „új fejezet kezdődött Budapest történetében. A szavak és választási ígérgetések helyett a tettek szövetségét köti meg a főváros a kormánnyal”. A kormányfő és a főpolgármester többek között erre vállaltak kötelezettséget: „határidőre befejezzük a 4-es metró építését, összehangoljuk a Volán, a MÁV és a BKV járatait, hogy gyorsabb és olcsóbb legyen a közlekedés Budapest és környéke között, a kormány lehetőség szerint újabb forrásokkal bővíti, és az utak mellett a hidakra, aluljárókra is kiterjeszti támogatását.”
Gyurcsány Ferenc legutóbb az Országgyűlésben egy 48 pontos programot hirdetett a jövő évre. A miniszterelnök ezek között súlyponti feladatnak nevezte a gazdasági növekedést, a munkahelyteremtést, az iskolarendszer megújítását, az egészségügy átalakítását, valamint a hétköznapi biztonság, az „új rend” megteremtését. Ez utóbbi témakör része az új pártfinanszírozási törvény, az új költségvetési szabályok megalkotása, a képviselői költségtérítés, illetve a munkavégzés szigorúbb szabályozása, új intézkedések a feketegazdaság és a feketemunka visszaszorítására, nulla tolerancia a közbiztonságban, szankciók az élelmiszer-biztonságban, szigorúbb fogyasztóvédelem, keményebb szabályok a környezeti károkozókkal szemben, valamint az emberi méltóság védelme.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.