A gazdasági életből jól ismert magánszemélyek alapítják azt a régiós babérokra törő új biztosítótársaságot, amely heteken belül beadja engedélykérelmét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF). A Közép-európai Biztosító Zrt. néven 2,5 milliárd forint indulótőkével alakuló vállalkozás elnök-vezérigazgatója Horváth Béla, az NN Biztosító korábbi felfuttatója lesz. Lapértesülések szerint a többek között Járai Zsigmond volt pénzügyminiszter, egykori MNB-elnök, Straub Elek volt Malév-elnök, ifjabb Vizi E. Szilveszter és Korányi G. Tamás, a Napi Gazdaság főszerkesztője neve által is fémjelzett társulás hazánk mellett Szerbiában, Romániában, Bulgáriában és később a régió más országaiban is fogadná ügyfeleit.
Járai Zsigmond megkeresésünkre nem kívánta kommentálni a sajtó konkrét nevekkel kapcsolatos értesüléseit, mondván, ez még nem publikus, annyit azonban közölt: a biztosító tulajdonosi szerkezete egyedülálló lesz a hazai piacon, ugyanis egy huszonöt fős, javarészt barátokból álló társaság adja össze az alaptőkét, az ötletgazdák Horváth Bélával közösen voltak. – Az a célunk, hogy legyen a hazai piacon egy magyar biztosító, amely a külföldieknél jobban képes alkalmazkodni a helyi igényekhez. Ugyanakkor a frissen csatlakozó uniós országokban és Szerbiában is nagy lehetőség rejlik, ezeken a kevésbé kiaknázott piacokon is érdemes terjeszkedni. Az életbiztosítási piacra kívánunk betörni, ám folynak a tárgyalások arról, hogy más pénzintézetek jelzáloghiteleit is közvetítené a biztosító – fogalmazott Járai, aki leszögezte: nem kívánnak részt venni az egészségügyi biztosítás liberalizációjában.
A Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke szerint a biztosító itthon 2008 elején, várhatóan január–március környékén indulhat, attól függően, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete mikor adja meg a szükséges engedélyeket. Az alapítási és a tevékenységi engedély kérelmének elbírálására a felügyeletnek egyaránt 90-90 napja van, amely – hiánypótlás esetén – még egyszer ennyi idővel meghosszabbítható. Járai Zsigmond közlése szerint az elkövetkezendő három–öt évben zártkörű részvénytársaságként működnének, de hosszabb távon arra törekednek, hogy a biztosítótársaság papírjait bevezessék a tőzsdére is.
Orbán Viktor: Magyarország pólókirályság!
