Marad a szentmise formája

A szentmise rendes formája továbbra is az, amelynek irányelveit a II. vatikáni zsinat fektette le, a régi, latin nyelvű szertartás pedig a rendkívüli forma – így értelmezték a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) tagjai XVI. Benedek pápa rendelkezését az 1962-es kiadású római misekönyv használatáról a testület őszi ülésszakán.

Joó István
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke lapunknak tegnap elmondta, a szentatya idevágó levele nem hozott lényeges újdonságot, csak azt a lehetőséget határolta körül pontosabban, amelynek alapján a régi szertartást eddig is használni lehetett. Megjegyezte, Magyarországon – bizonyos nyugati országokkal szemben – nincs tömeges igény a régi liturgia iránt, a kérdés nálunk inkább az, hogy ha valahol ezt egyáltalán kérik, a pap nem biztos, hogy máris meg tudna felelni az igénynek. A bíboros hangsúlyozta: a mai, vagyis az új liturgia szerinti istentiszteletet továbbra is maximálisan biztosítani kell vasárnaponként a plébániaközösség számára, hiszen ez teszi könnyebbé a hívő közösség aktív bekapcsolódását. Ám ha ezen túlmenően van rá igény, annak arányában biztosítani kell a régi szertartású szentmise feltételeit is. (Ismeretes, hogy nyugaton évtizedekkel ezelőtt „tradicionalista közösségek” szakadtak el Rómától, a latin nyelvű régi szertartás egyeduralmának helyreállításáért kardoskodva.)
– Volt olyan év, hogy többet akartak adni, mint korábban? – kérdezett vissza a bíboros, érsek arra az érdeklődésünkre, vajon nem azért provokálta-e az egyházi vezetőket a baloldali–liberális kormány a Magyar Gárda megalakulásával kapcsolatos színvallást sürgetve, mert ürügyet keres az egyház-finanszírozás kedvezőtlen átalakítására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.