Metróberuházás: súlyos kritika a számvevőszéktől

Súlyos kritikát mondott és számos szabálytalanságot állapított meg az Állami Számvevőszék a négyes metró beruházásáról a tavalyi központi költségvetés végrehajtásának ellenőrzésekor. Miközben a kormányt a hibák kijavítására szólították fel, az EU-támogatásra váró több mint 500 milliárdos fejlesztés hivatalos dokumentumainak egy részét Budapest vezetése titkosította. A kerületi polgármesterekkel összefogó Tarlós István a törvénysértések következményeire figyelmeztette Demszky Gábort.

2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdeményezze a Magyar Államkincstár elnökénél a kormány a négyes metró építése finanszírozásánál tapasztalt hiányosságok megszüntetését – szólította fel a kormányt az Állami Számvevőszék (ÁSZ). A tavalyi költségvetés végrehajtásának ellenőrzéséről szóló, ma nyilvánosságra hozott jelentésben nemcsak a kabinetet, illetve az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot (ÖTM), hanem a fővárosi önkormányzatot és a százszázalékos tulajdonában lévő beruházót, a BKV Zrt.-t is elmarasztalták. A metróvonal első szakaszának építésére eredetileg 15,8 milliárd forintot irányzott elő a költségvetési törvény, ám a 30,5 százalékos költségtúllépést követően már 20,6 milliárdnál is többet könyvelt el a kincstár. Az ÁSZ szerint a Belügyminisztérium, illetve jogutódja, az ÖTM utalványozása törvénysértő volt, nem tettek eleget az ellenőrzési kötelezettségnek, a kincstárnál pedig nem működött belső ellenőrzés. A jelentés többek között felrója, hogy a főváros és a BKV közötti szerződés értelmében a beruházó magát ellenőriztetné egy „független ellenőrzési mérnökkel”, ám ez indokolatlan és költségnövelő, a beruházótól való függetlenséget pedig a finanszírozóknak kellene biztosítaniuk.
Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője, aki tegnap hét, szavai szerint nem baloldali vezetésű kerület polgármesterével találkozott, emlékeztetett: már a tavalyi választási kampány óta folyamatosan felhívja az illetékesek figyelmét, hogy átláthatatlan az immár 500 milliárd forintosra duzzadt metróberuházás. – Hiába kértem Demszky Gábort augusztus 15-én, hogy adja át nekem a metrószerződéseket, még csak választ sem kaptam. A főpolgármester ezzel nemcsak az önkormányzati törvényt, de a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló jogszabályt is sérti, és ennek súlyos következményei lehetnek – húzta alá a politikus, aki bejelentette: ezután rendszeresen találkozik polgármesterekkel; a konzultációk mindenki előtt nyitottak.
Czuk Dorottya, a Főpolgármesteri Hivatal sajtófőnöke szerint az ÁSZ-jelentést a városházán még nem olvasták, a metróberuházás dokumentumai a BKV felügyelőbizottságán keresztül a Fidesz előtt is nyitottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.