Van két visszatérő álom a gyermekkorban. Az egyik a halhatatlanságról szól, a másik az időutazásról. Pedig a gyerek nem is időben él, és mégis. Vannak ennek az ábrándnak speciális leágazásai is, a zenebolond gyerek például nyilván a zene világában időutazna a legszívesebben. Klárinak és Fricinek ez sikerül is Monika és Hans-Günter Heumann Zenetörténet gyerekeknek című bűbájos könyvében, az őskortól a középkoron át egészen a közelmúltig kószálnak az időben és a zenében.
A keretet modern mese szolgáltatja, amelyben a nagypapa padlásáról előkerül egy zenegépnek álcázott időgép, és hőseink máris ott vannak, ahol akarnak. A történet és az illusztrációk az előző század fordulójának modorát idézik, a stílus ugyanakkor gördülékeny, gyerekek számára jól olvasható. A mesét átfogó, bőséges zenei tényanyag színesíti, az ifjú olvasó megismerheti a korszakokat és a zeneszerzőket, az Érdemes tudni és a Zenei fejtörők című rovatokban pedig játszva tanulhatják meg az alapismereteket. A szerzők komolyan veszik a gyerekeket, akik több ezer lehetséges kérdésre kapnak választ, mint például: hogyan alakult ki a zenei lejegyzés, milyen hangszereket használtak az ókori Rómában, merre járt a gyermek Mozart Európában, mit csinált Püthagorasz a kovácsműhelyben. A kiadó magyar vonatkozásokkal is kiegészítette a művet, így Bartók és Kodály mellett például az Illés-zenekart is megtalálhatjuk benne.
„Tekintettel arra, hogy manapság az iskolai ének-zene tanítás veszített lendületéből és eredményességéből, magam is nagy örömmel fogadom ennek a műnek a megjelenését, mert elolvasásával a gyerekek és serdülők játékos módon tehetnek szert zenei ismeretekre, és azok pontosságát maguk ellenőrizhetik is” – írja ajánlójában Anne-Sophie Mutter, az egykori csodagyerek, jelenleg világhírű hegedűművész. Ehhez itt, Kodály Zoltán országában csak csatlakozni lehet. És reménykedni.
(Monika és Hans-Günter Heumann: Zenetörténet gyerekeknek. Varázslatos időutazás a zene világában. Ford.: R. Keresztény Györgyi és Reviczky Béla. Rózsavölgyi és Társa, Budapest, 2007. Ára: 5990 forint)
Az Egyesült Államok új módszerrel küzd a jemeni húszik ellen
