Idén júliusban a mezőgazdasági termelői árak 10,4 százalékkal nőttek a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 20,8 százalékkal növekedett, az élő állatoké és az állati termékeké viszont minimális mértékben, 0,3 százalékkal csökkent. A növényi termékeken belül meghatározó súllyal bíró gabonafélék termelői átlagára júliusban 45,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Mindez azt feltételezné, hogy a takarmányárak emelkedése nyomán a vágóállatok termelői ára is növekedik. Ezzel szemben a KSH adatai szerint a vágóállatok termelői ára 4,5 százalékkal csökkent; ezen belül a jelentős súlyt képviselő vágósertés termelői ára 10,7 százalékkal esett, a vágóbaromfié pedig 10,4 százalékkal nőtt tizenkét hónap alatt. Ez nem jelent egyebet, mint hogy a sertéstartók képtelenek érvényesíteni költségeiket az eladási árban, vagyis szép lassan tönkremennek.
Valóban válságos helyzetet teremt a sertéstartók körében, hogy költségeiket a kereskedők nem hajlandók elfogadni az átvételi árakban – mondta lapunknak Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke. Tájékoztatása szerint a takarmány drágulása miatt az élő sertés önköltségi ára kilónként 340-350 forintra ugrott, miközben a piacon legfeljebb 310 forintot ajánlanak érte a kereskedők. Ez tovább fogja növelni az első féléves veszteségeket a következő időszakban, s ennek következtében az ágazat az idén öszszességében 10-11 milliárd forintos veszteséget lesz kénytelen elkönyvelni. Mint mondta, várhatóan a kétszáz nagyüzem húsz százaléka felhagy a sertéstartással, s legalább ötszázezerrel fog csökkenni hazánkban az év elején még négymilliós sertéslétszám. Hozzátette: mivel egész Európában hasonló trend körvonalazódik, az idei események várhatóan jövő március–júniusra fognak begyűrűzni, ami az élő sertés legalább húszszázalékos drágulását fogja eredményezni.
A KSH adatai szerint az állati termékek 7,6 százalékkal drágultak: a tej termelői ára 9,2, az étkezési tyúktojásé 8,8 százalékkal emelkedett, és a magas takarmányárak miatt további drágulás várható. Az állati termékek árindexe az első féléves 100,9 százalékról már most 107 százalékra ugrott.
Magyar Péter „lagzilajcsizott” egy kis áramot
