Multik csapdájában a sertéstartók

Júliusban 45,2 százalékkal drágultak a takarmány alapanyagaként is használt gabonafélék, a sertés termelői ára mégis 10,7 százalékkal csökken – közölte a Központi Statisztikai Hivatal tegnap. A sertéstartók szövetsége szerint az ágazat az idén 10-11 milliárdos veszteséget könyvelhet el, s várhatóan félmillióval csökken a sertésállomány hazánkban.

Dénes Zoltán
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén júliusban a mezőgazdasági termelői árak 10,4 százalékkal nőttek a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 20,8 százalékkal növekedett, az élő állatoké és az állati termékeké viszont minimális mértékben, 0,3 százalékkal csökkent. A növényi termékeken belül meghatározó súllyal bíró gabonafélék termelői átlagára júliusban 45,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Mindez azt feltételezné, hogy a takarmányárak emelkedése nyomán a vágóállatok termelői ára is növekedik. Ezzel szemben a KSH adatai szerint a vágóállatok termelői ára 4,5 százalékkal csökkent; ezen belül a jelentős súlyt képviselő vágósertés termelői ára 10,7 százalékkal esett, a vágóbaromfié pedig 10,4 százalékkal nőtt tizenkét hónap alatt. Ez nem jelent egyebet, mint hogy a sertéstartók képtelenek érvényesíteni költségeiket az eladási árban, vagyis szép lassan tönkremennek.
Valóban válságos helyzetet teremt a sertéstartók körében, hogy költségeiket a kereskedők nem hajlandók elfogadni az átvételi árakban – mondta lapunknak Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének elnöke. Tájékoztatása szerint a takarmány drágulása miatt az élő sertés önköltségi ára kilónként 340-350 forintra ugrott, miközben a piacon legfeljebb 310 forintot ajánlanak érte a kereskedők. Ez tovább fogja növelni az első féléves veszteségeket a következő időszakban, s ennek következtében az ágazat az idén öszszességében 10-11 milliárd forintos veszteséget lesz kénytelen elkönyvelni. Mint mondta, várhatóan a kétszáz nagyüzem húsz százaléka felhagy a sertéstartással, s legalább ötszázezerrel fog csökkenni hazánkban az év elején még négymilliós sertéslétszám. Hozzátette: mivel egész Európában hasonló trend körvonalazódik, az idei események várhatóan jövő március–júniusra fognak begyűrűzni, ami az élő sertés legalább húszszázalékos drágulását fogja eredményezni.
A KSH adatai szerint az állati termékek 7,6 százalékkal drágultak: a tej termelői ára 9,2, az étkezési tyúktojásé 8,8 százalékkal emelkedett, és a magas takarmányárak miatt további drágulás várható. Az állati termékek árindexe az első féléves 100,9 százalékról már most 107 százalékra ugrott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.