Nagy menetelés

Bő három hónapja írtuk e hasábokon Adogatóelőny címmel, hogy a magyar tenisz, pontosabban annak néhány képviselője a nagy elődök nyomdokain miként juthatna vissza a legjobbak közelébe. A cikk gerincét a történeti áttekintésen túl Szávay Ágnes addigi pályafutása adta, hiszen benne láttuk leginkább a lehetőséget a cél elérésére. Mindössze 18 éves honfitársnőnk a megjelenés óta eltelt negyedév alatt legoptimistább jóslatainkat is túlszárnyalta, a múlt héten befejeződött amerikai nyílt teniszbajnokságon pedig sporttörténelmet írt.

2007. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még 2005-ben került be a köztudatba Szávay Ágnes azzal, hogy a juniorok között remekelt a sportág csúcsának számító Grand Slam-tornákon: egyesben és párosban megnyerte a Roland Garrost, döntőzött az Australian Openen s párosban Wimbledonban is. Mégsem sikerült betörnie azonnal a felnőttek élmezőnyébe, mert egy, az immunrendszert gyengítő mononukleózis nevű betegség támadta meg a szervezetét. Mivel igen nehezen diagnosztizálták, s a gyógyulás ideje sem órákban mérhető, gyakorlatilag ráment a tavalyi éve. Sokan már ekkor legyintettek: egy hazai tehetséggel megint kevesebb! 2007-et még a kétszázon kívül kezdte a világranglistán, aztán belelendült: áprilisban szabadkártyásként indulva egyesben elődöntőt játszott a budapesti WTA-tornán, a párost pedig cseh partnerével, Vladimira Uhlirovával megnyerte, utána Zágrábban egy kisebb versenyen egyedül és párban sem talált legyőzőre.
Jött az első Grand Slam, a Roland Garros, ahol a selejtezőből indulva négy győzelmen át a második fordulóban állította meg a világranglista jelenlegi ötödikje, Anna Csakvetadze, párosban a nyolcaddöntőig jutott. Maradt salakon, és ment Barcelonába, ahol még szintén játszott selejtezőt, öt győzelem után a negyeddöntő jelentette a végállomást. Jött a fű és Wimbledon, ahol egyesben ugyanúgy végzett, mint Párizsban (négy nyerés, második forduló), aztán július végén Palermóban sporttörténelmet írt. Mivel akkor már az 53. helyen állt a sorban, nem kellett selejtezőt játszania, így öt szép siker elégnek bizonyult ahhoz, hogy első legyen a 145 ezer dollár összdíjazású WTA-tornán. Ilyen rangú versenyt a magyarok közül legutóbb Gubacsi Zsófia nyert hat éve Casablancában. Ő többet nem tudott, s ha reálisan nézzük (jelenleg 279. a listán), nem is fog. Már eddig eljutni hatalmas fegyvertény, az éveken keresztül a top 10-ben szerepelő orosz szépségnek, Anna Kurnyikovának például sohasem sikerült pályafutása során. Ha a nemrég visszavonult honfitársakat nézzük, Mandula Petra hiába volt 30., s játszott 2001-ben negyeddöntőt a Roland Garroson, nincs egyesben WTA-elsősége (párosban viszont hét is), Kuti Kis Rita 2000-ben Sao Paulóban aratta egyetlen végső sikerét. Jelenlegi világranglistásaink közül Szávayn és Gubacsin kívül nincs WTA-tornagyőztes, Czink Melinda (124.) legjobbja egy két évvel ezelőtti canberrai finálé, Nagy Kyra (128.) nem jutott idáig, Kapros Anikó (418.) négy éve Tokióban döntőzött, Király Pálma (636.) még nincs azon a szinten és abban a korban.
Szávay Ágnes szicíliai sikerét tehát illik megsüvegelni, az már más kérdés, hogy ezt maga az ifjú klasszis tette szinte zárójelbe azóta véghezvitt bravúrsorozatával. Palermo után a 37. pozícióba szaladt előre a sorban, majd az ausztriai Bad Gasteinben inkább párosban villogott (döntőt játszott). Ezután következett egy hosszabb svájci edzőtábor, felkészülésképpen az amerikai kemény pályás viadalokra. Torontóban még nem vállalta az egyest, a II-es kategóriájú, 600 ezer dollár összdíjazású New Haven-i tornán viszont szerencsére már igen. Ami innen következik, az szinte a mese kategóriája. Három megnyert selejtező meccs után három, a főtáblán nála előkelőbb helyen álló ellenfelet győzött le, köztük a top 10-hez tartozó szlovák Daniela Hantuchovát. Az elődöntőt is sikerrel vette, majd a döntőben 6:4-re besöpörte az első játszmát a világranglistán akkor negyedik, 2004-ben US Opent nyert Szvetlana Kuznyecova ellen. Aztán a szervezete közbeszólt, az iszonyatos megterhelés (párosban szintén elindult) hátsérülés képében jelentkezett, kénytelen volt feladni a küzdelmet. Az orosz klasszis és az egész magyar stáb hiába vigasztalta, a fájdalom és a csalódás miatt eltörött nála a mécses…
Mindez szombaton történt, kedden pedig Áginak már jelenése volt az év negyedik Grand Slam-tornájának, az amerikai nyílt bajnokságnak, a US Opennek az első fordulójában. Szerencsére itt már nem kellett selejtezőt játszania, de ott lógott a levegőben a kérdés, meg tud-e, meg lehet-e ennyi idő alatt gyógyulni. Csontkovácsok, terapeuták vették kezelésbe, az edzések zömét kihagyta, örült, hogy múlik a fájdalom. Közben persze megint előkerült a páros, s ezzel a dupla terhelés problémája is, Vladimira Uhlirovával először emelték ki őket Grand Slamen, ám az egyes mégiscsak többet ér szakmailag, presztízsben, pénzben, mindenben. Ági hatalmas kockázatot vállalt, amikor belevágott mindkettőbe, de utólag mondhatjuk, jól tette, hiszen – ezt sem először írjuk le – megint sporttörténelmi eredményt ért el. „Szingliben” négy mecscset nyert szettvesztés nélkül, 6:4, 6:4-re felülmúlta többek között a világranglistán nyolcadik, a Roland Garroson korábban kétszer elődöntőzött Nagyja Petrovát, s a legjobb nyolc közé jutott. Ez már a Club Eight tagjainak illusztris társasága, s Szávay első US Openjén belépett közéjük. A felfoghatatlan bravúr fényét emeli, hogy ilyen debütálásra rajta kívül a profi érában csak négy amerikai világklasszis teniszezőnő volt képes: Chris Evert, Tracy Austin, Pam Shriver és Venus Williams. Shriveren kívül mindannyian mondhatták magukat hosszabb-rövidebb ideig világelsőnek…
A későbbi finalista Kuznyecovától ugyan kikapott, de ne gondoljuk, hogy ezzel véget ért Szávay amerikai története. Párosban ugyanis szintén négy diadalt aratott, ami már elődöntőt ért. Mondanunk sem kell, korábban honfitársunk ilyen csodás kettős sorozatot nem vitt véghez a US Openen. Legutóbb Mandula Petra két részletben tett hasonlót Grand Slam-tornán, a 2001-es Roland Garros egyesében került a nyolc, a 2003-as Australian Open párosában (a svájci Emmanuelle Gagliardi oldalán) a legjobb négy közé. Ennél jobb eredményig bő húsz évet kell visszamennünk az időben, amikor 1986-ban Temesvári Andrea minden idők egyik legjobbjával, Martina Navratilovával diadalmaskodott Párizs salakján. Ha már a nagy magyar elődöt említjük, ő egyesben soha nem jutott tovább a negyedik fordulónál Grand Slamen, Ági tehát ebben már most megelőzte. Odáig viszont még hosszú az út, hogy Temesvárihoz hasonlóan öt tornadiadalt arasson, s a világranglistán a hetedik helyen álljon. Jelenleg egyesben és párosban is a 23. pozíciót foglalja el, ahonnan egyre nehezebb az előrelépés, hiszen ehhez egyre több pontot kell gyűjtenie. Ennek érdekében Szávay pár napos itthon tartózkodást követően a héten már el is utazott a Távol-Keletre, ahol Pekingben, Szöulban és Tokióban lép pályára, majd visszatér Európába, ahol Zürich után Linzben zárja az idényt. Pontosabban Budapesten, hiszen a december 10-i, Syma csarnokbeli gálán Ana Ivanoviccsal bemutató mérkőzést játszik. A 19 éves szerb klasszis jelenleg hatodik a világranglistán, addigra Ági is feljebb léphet még, a szakmai színvonallal tehát nem lehet gond. S mivel mindkét fél feltűnően csinos, egészen bizonyosan a látvánnyal sem…
Szávay, aki magántanulóként több tantárgyból az idei menetelése közepette érettségizett, tenisztudása és szépsége mellett a szellemi javakkal sem áll hadilábon. Honlapján folyamatosan kommentálta tengerentúli sikereit, s 18 évesen olyan komoly gondolatokat fogalmazott meg, amelyek a hétköznapokban is bárkinek megfontolandók. Például a magyaros mentalitásról: „Úgy érzem a sajtóból és a hozzászólásokból, mintha én valamilyen kivétel lennék, mintha ez másnak nem sikerülhetne. Higgyétek el, nagyon sok tehetséges ember van ebben az országban. Én nem vagyok kivétel, csak valaki, aki dolgozott, bízott és szerencséje volt! Mi, magyarok tehetségesek vagyunk, nem adjuk fel soha, és ha esetleg nem sikerül, amit megálmodtunk, legalább elmondhatjuk majd, hogy ott voltunk és megpróbáltuk. […] Mindig lesz valaki más, akinek segíthetünk és elmondhatjuk, hogy mi hol rontottuk el. Segítsünk a következő nemzedéknek, és legyünk rájuk büszkék, ha nekik sikerül majd. Én személy szerint soha nem fogom elfelejteni azokat az embereket, akik végig bíztak bennem, és remélem, hogy tudok majd segíteni mindazoknak, akik utánam következnek!”

Ami a sztársággal jár
Szávay Ágnes kétségkívül befutott Magyarországon, s ha sztárallűrökről szerencsére egyáltalán nem beszélhetünk, sok minden megváltozott körülötte az utóbbi hetekben. Amikor a múlt szombaton megérkezett a tengerentúlról a Ferihegyi repülőtérre, biztonsági őrök vigyázták, s kísérték gyorsan tovább a média elől. Már azt is hírének-nevének köszönhette, hogy egyáltalán idáig eljutott, hiszen Amerikában elvesztette az útlevelét. Komoly menedzsercsapat szegődött melléje, amelynek vezetője az egykori válogatott teniszező, Lányi András. Ő érdeklődésünkre elmondta, azt javasolták Áginak, hogy ne olvassa el, ne nézze meg a róla szóló műsorokat, híreket, cikkeket, mert a média a menedzsment meglátása szerint hamar felkapja, de le is ejtheti őt, s ezzel megzavarhatja. Persze eltiltani nem tudják minden információtól. Áginak a keddi sajtótájékoztató előtt igazi sztárfodrász, Hajas László készítette el a frizuráját, a sminkje sem volt mindennapi. A tengerentúli kemény pályákon már a Makány Márta tervezte egyedi (és tényleg csodaszép) hófehér ruhákban versenyzett. A magán-, pontosabban a szerelmi élete tabu, családja pedig közleményben kérte a sajtót, hogy Ágival foglalkozzon, ne az apukával, az anyukával vagy a testvérekkel. A teniszsikerek sok pénzt hoznak, Szávay csak a US Openen átszámítva mintegy 38 millió forintot, eddigi karrierje során több mint százmilliót keresett. A sztársággal jótékonysági feladatok is járnak, 18 éves honfitársnőnk – több klasszistársához hasonlóan – a Habitat for Humanity nevű szervezet nagykövete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.