Pénzosztás határon túli barátoknak?

Erdélyben és Kárpátalján korábban erőteljes bírálatok érték a Szülőföld Alap támogatási politikáját, amely révén a kormány leplezetlen segítséget nyújt a hozzá közel álló határon túli erőknek. E gyakorlat miatt legutóbb Horvátországban tört ki botrány.

Pataky István
2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy évvel ezelőtt a Miniszterelnöki Hivatal a Szülőföld Alap támogatási rendszerének keretében arra kérte a határon túli magyar szervezeteket, hogy közösségeik nevében jelöljék meg a támogatási prioritásokat, s tegyenek javaslatot egy úgynevezett nemzeti fontosságú intézményre. Ennek értelmében a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége (HMDK) a horvátországi magyarok oktatási és művelődési központját jelölte meg, amely – Jakab Sándor, a HMDK ügyvezető alelnökének elmondása szerint – nemcsak Horvátország, hanem Európa egyik legszebb, tartalmában pedig legerősebb kisebbségi intézménye. A tíz évvel ezelőtt épült eszéki intézményben többek között tizenhét tanterem, impozáns tornaterem, könyvtár, számtalan kiszolgálóhelyiség, minden kényelmet biztosító vendégszobák és színházi előadások megtartására is alkalmas központi aula található. Jakab Sándor lapunknak elmondta, a központ jelölése a teljes Kárpát-medence viszonylatában is megkérdőjelezhetetlen, szakmai téren hivatkozási alap.
Ennek ellenére, a Miniszterelnöki Hivatal egy, ma még az udvarán és környékén méteres gyomokkal övezett, a határ menti Pélmonostor perifériáján található, félig romos házat jelölt meg csúcsintézményként, amely a tervek szerint Tájház és népfőiskola néven hétmillió forintos támogatásban részesül. A HMDK politikusa úgy véli, a magyar kormány ezzel a közelgő horvát parlamenti választások előtt horvátországi kiválasztottját, a Magyar Egyesületek Szövetségét szeretné támogatni. Azt a szervezetet, amely minden eddigi demokratikus megmérettetésen messze alulmaradt a Horvátországban élő magyarság bizalmát bíró HMDK-val szemben – tette hozzá Jakab Sándor. Az ügyvezető alelnök szerint ha valóban véglegesítik ezt a döntést, akkor az a legarcátlanabb tett lenne azon kísérletben, hogy – az adófizetők kárára és terhére, exportálva az anyaországi belső viszonyokat – a horvátországi magyarságot véglegesen megossza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.