Pozitív diszkrimináció a MÁV-nál

„Roma gazdasági társaságokat”, illetve „engedéllyel rendelkező roma vállalkozókat és egyesületeket” kíván helyzetbe hozni a Magyar Államvasutak Zrt. a nem közbeszerzés-köteles fejlesztési feladatoknál, kivitelezési munkáknál. Erről megállapodás is született az Országos Cigány Önkormányzat és az állami cég vezetője között. Az ombudsman szerint pozitív diszkriminációról van szó, de ez a jelenlegi társadalmi környezetben nem aggályos, nem sérti az alapvető emberi jogokat.

Szarka Ágota
2007. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uniós támogatással nagyarányú pályafelújítási, korszerűsítési munkák folynak a vasúttársaságnál. Az állami cég és a cigány önkormányzat között a napokban kötött megállapodás szerint a közbeszerzési eljárás hatálya alá nem eső kivitelezési és fejlesztési munkák terén a jövőben a „roma gazdasági társaságokat”, illetve az „engedéllyel rendelkező roma vállalkozókat” – amelyek a tartósan munkanélküli roma lakosság foglalkoztatását és munkaerő-piaci elhelyezését kívánják előmozdítani – helyzetbe fogják hozni – mégpedig „az esélyegyenlőség és versenytisztaság alapelvének biztosítása érdekében” – olvasható a MÁV közleményében. A munkák nagy része az építőipari tevékenység körébe tartozik. Mint köztudott, a megszorító intézkedések következtében, az építőipar recessziója és a kétszázmilliárd forintra becsült körbetartozások miatt az elmúlt években százszámra jelentettek csődöt, kerültek nehéz helyzetbe az építőipari kisvállalkozások – tulajdonosuk és az ott foglalkoztatottak etnikai hovatartozására való tekintet nélkül. A vállalkozók, illetve a tartósan munkanélküliek etnikai hovatartozásáról egyébként sem készíthető nyilvántartás. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a hatályos magyar törvények szerint hazánkban mindenki szabadon megválaszthatja identitását, akár többes identitásúnak is vallhatja magát. A MÁV közleményéből kiderül: a megállapodásban vállalt kötelezettségét az állami vállalat úgy teljesíti, hogy a Szociális és Munkaügyi Minisztérium idei közmunkapályázatain való roma részvételt és a szervezett roma foglalkoztatást irányító Országos Cigány Vállalkozásfejlesztési Koordinációs Központ által közvetített vállalkozásoktól is kér ajánlatot, mely azonban – ahogy olvasható – megrendelési és szerződési kötelezettséget nem jelent. Ha a központ kéri, a közvetített vállalkozásokat a MÁV minőségirányítási rendszere szerint minősíti is, az eredményről az OCÖ-t is tájékoztatja.
Péterfalvi Attila, az emberi jogok általános ombudsmanának helyettese lapunknak kifejtette: pozitív diszkriminációról van szó, ám ez az adott társadalmi körülmények között – tekintettel a célcsoport körében tapasztalható magas munkanélküliségre és a hátrányos helyzetűek arányára – „nem aggályos emberi jogi szempontból” – szögezte le. A közrádiónak adott nyilatkozatában hozzátette azt is: mivel a jelentkezés önkéntes, és ha az adatokat megfelelően kezelik, adatvédelmi aggályokat sem vet fel az ügy.
Lehet-e a vállalkozók és tartósan munkanélküliek között etnikai alapon különbséget tenni? – tettük fel a kérdést Horn Gábornak, a közlekedési tárcát felügyelő SZDSZ frakcióvezetőjének. Megkérdeztük azt is, hogyan illeszkedik ez a program a piac és a szabadverseny iránt elkötelezett liberális hitvalláshoz, különös tekintettel arra, hogy az SZDSZ mindig azt hangsúlyozta, a szociális kérdéseket élesen el kell választani a gazdasági szférától. Horn Gábor nem kívánt nyilatkozni, mondván, nem ismeri az ügyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.