Így fest a férfi teniszezők legfrissebb Grand Slam-örökranglistája: 1. Pete Sampras (amerikai) – 14 diadal, 2. Roger Federer (svájci) és Roy Emerson (ausztrál) – 12, 4. Björn Borg (svéd) és Rod Laver (ausztrál) – 11, 6. Bill Tilden (amerikai) – 10, 7. Andre Agassi, Jimmy Connors, Ivan Lendl (mind amerikai), Fred Perry (brit) és Ken Rosewall (ausztrál) – 8. Federer tehát immár a wimbledoni legenda Borg és a melbourne-i centerpálya-névadó Laver elé, Emerson mellé került, miután magyar idő szerint tegnap hajnalban zsinórban negyedszer lett első az amerikai nyílt bajnokságon. Egyre nehezebb jelzőket találni a svájci világelső méltatására, ennél már csak egy nehezebb létezik semleges megfigyelőként: ellene szurkolni. Ahogy egy rajongó honfitársunk említette: „Legfeljebb akkor nem szorítok érte, ha majd magyarral játszik!” Mivel erre csekély az esély, sokan maradhatnak itthon is „Federer-fanek”. A 26 éves korára korszakos klasszissá érett játékos ugyanis kiemelkedő szakmai tudását, koncentrálóképességét visszafogottsággal, szerénységgel párosítja, egy úri sportág igazi gentlemanje és egyben legjobb reklámja.
A US Open idei döntőjében sem bújt ki a bőréből, nagy gesztusok nélkül teniszezte végig a közel két és fél órát. Pedig lett volna min izgulnia, hiszen riválisa, Novak Djokovics keményen küzdött. A húszéves szerb titán élete első Grand Slam-döntőjét vívta, ám mivel nagyjából egy hónapja Montrealban már megérezte a győzelem ízét Federer ellen, most is éhes volt a sikerre. Az első szettben brékelte a címvédőt, s 6:5-nél adogathatott a játszmáért. Volt hozzá öt (!) labdája, de Federer fantasztikus koncentrációval és megoldásokkal visszakapaszkodott, majd a rövidítésben már nem hibázott. A folytatásban Djokovics egy újabb brékkel 4:1-re elhúzott, később két szettlabdához jutott, de ezeket sem tudta értékesíteni. A svájci megint akkor figyelt oda igazán, amikor kellett, s a második rövidítést is besöpörte. Majd érett a harmadik, de 5:4-nél Federer a legjobbkor vette el a szerb szerváját, s ezzel megnyerte a meccset. A statisztika minden adata mellette állt, több ászt (11 és 5) és nyerőt (42 és 32) ütött, kevesebbet hibázott (kettős: 4 és 7, ki nem kényszerített: 34 és 40), jobban hálózott (79 és 59%), több pontot szerzett (119 és 103).
Első komoly érzelemnyilvánításként az utolsó labdamenetet követően földre omlott, majd kicsit később így nyilatkozott: „Nagy meccs volt, Djokovicsnak sok esélye volt rá, hogy felülmúljon. Az új arcok jelentik számomra az új kihívásokat. Látom, ahogy meg akarnak verni, de mégis legyőzöm őket a döntőkben. Az, hogy Djokovics második vagy harmadik a világranglistán, nem foglalkoztat, csak az, ha az első helyen áll.” S még valamiről szólt, ami foglalkoztatja: „Mostanság sokat gondolok Sampras Grand Slam-rekordjára. Fantasztikus érzés ennyi idősen ilyen közel kerülni hozzá, remélem, meg tudom dönteni.” Ebben nem kételkedünk, mint ahogy abban sem, hogy az arra leginkább érdemes kapta a tornagyőztesnek járó 1,4 millió dollárt, meg még egymilliót a US Opent megelőző kemény pályás versenysorozat megnyeréséért.
Eredmények. Férfi egyes, döntő: Federer (svájci, 1.)–Djokovics (szerb, 3.) 7:6 (7-4), 7:6 (7-2), 6:4. Női páros, döntő: Dechy, Szafina (francia, orosz, 7.)–Csan, Csuang (tajvani, 5.) 6:4, 6:2.
Szávay már 23. A US Openen negyeddöntős Szávay Ágnes nyolc helyet javított, így – pályafutása legjobbjaként – már 23. a női világranglistán (s ugyanide rukkolt előre párosban is). A New Yorkban diadalmaskodott Justine Henin fölényesen vezet, a döntőben általa legyőzött – és a nyolc között Szávayt búcsúztató – Szvetlana Kuznyecova a második helyre jött fel. A sorrend (zárójelben a korábbi helyezés): 1. (1.) Henin (belga) 5200 pont, 2. (4.) Kuznyecova (orosz) 3780, 3. (3.) Jankovics (szerb) 3365, 4. (2.) Sarapova (orosz) 3235, 5. (6.) Csakvetadze (orosz) 2940, 6. (5.) Ivanovics (szerb) 2925, … 23. (31.) Szávay Ágnes 1094, … 124. (133.) Czink Melinda 282, … 128. (137.) Nagy Kyra 265,50.
A férfiaknál Roger Federer maradt az éllovas, a US Openen négy közé jutott David Ferrer hét helyet javítva 8. a sorban, más komoly változás nem történt az élcsoportban. A sorrend: 1. (1.) Federer (svájci) 7605, 2. (2.) Nadal (spanyol) 5385, 3. (3.) Djokovics (szerb) 4295, … 8. (15.) Ferrer (spanyol) 1940.
Aranylabdások eshetnek a rákbetegségét többször is legyőző kapus áldozatául
