Tizenkettő, mégsem egy tucat

Roger Federer 12. diadalával Björn Borgot és Rod Lavert, két korszakos teniszklasszist hagyott faképnél a Grand Slam-örökranglistán, miután magyar idő szerint tegnapra virradóra sorozatban negyedszer győzött a US Openen. Hasonlóra annak idején az amerikai Bill Tilden volt képes, ő fakeretes ütőjével 1920-tól 1925-ig hatszor hódította meg New Yorkot.

2007. 09. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így fest a férfi teniszezők legfrissebb Grand Slam-örökranglistája: 1. Pete Sampras (amerikai) – 14 diadal, 2. Roger Federer (svájci) és Roy Emerson (ausztrál) – 12, 4. Björn Borg (svéd) és Rod Laver (ausztrál) – 11, 6. Bill Tilden (amerikai) – 10, 7. Andre Agassi, Jimmy Connors, Ivan Lendl (mind amerikai), Fred Perry (brit) és Ken Rosewall (ausztrál) – 8. Federer tehát immár a wimbledoni legenda Borg és a melbourne-i centerpálya-névadó Laver elé, Emerson mellé került, miután magyar idő szerint tegnap hajnalban zsinórban negyedszer lett első az amerikai nyílt bajnokságon. Egyre nehezebb jelzőket találni a svájci világelső méltatására, ennél már csak egy nehezebb létezik semleges megfigyelőként: ellene szurkolni. Ahogy egy rajongó honfitársunk említette: „Legfeljebb akkor nem szorítok érte, ha majd magyarral játszik!” Mivel erre csekély az esély, sokan maradhatnak itthon is „Federer-fanek”. A 26 éves korára korszakos klasszissá érett játékos ugyanis kiemelkedő szakmai tudását, koncentrálóképességét visszafogottsággal, szerénységgel párosítja, egy úri sportág igazi gentlemanje és egyben legjobb reklámja.
A US Open idei döntőjében sem bújt ki a bőréből, nagy gesztusok nélkül teniszezte végig a közel két és fél órát. Pedig lett volna min izgulnia, hiszen riválisa, Novak Djokovics keményen küzdött. A húszéves szerb titán élete első Grand Slam-döntőjét vívta, ám mivel nagyjából egy hónapja Montrealban már megérezte a győzelem ízét Federer ellen, most is éhes volt a sikerre. Az első szettben brékelte a címvédőt, s 6:5-nél adogathatott a játszmáért. Volt hozzá öt (!) labdája, de Federer fantasztikus koncentrációval és megoldásokkal visszakapaszkodott, majd a rövidítésben már nem hibázott. A folytatásban Djokovics egy újabb brékkel 4:1-re elhúzott, később két szettlabdához jutott, de ezeket sem tudta értékesíteni. A svájci megint akkor figyelt oda igazán, amikor kellett, s a második rövidítést is besöpörte. Majd érett a harmadik, de 5:4-nél Federer a legjobbkor vette el a szerb szerváját, s ezzel megnyerte a meccset. A statisztika minden adata mellette állt, több ászt (11 és 5) és nyerőt (42 és 32) ütött, kevesebbet hibázott (kettős: 4 és 7, ki nem kényszerített: 34 és 40), jobban hálózott (79 és 59%), több pontot szerzett (119 és 103).
Első komoly érzelemnyilvánításként az utolsó labdamenetet követően földre omlott, majd kicsit később így nyilatkozott: „Nagy meccs volt, Djokovicsnak sok esélye volt rá, hogy felülmúljon. Az új arcok jelentik számomra az új kihívásokat. Látom, ahogy meg akarnak verni, de mégis legyőzöm őket a döntőkben. Az, hogy Djokovics második vagy harmadik a világranglistán, nem foglalkoztat, csak az, ha az első helyen áll.” S még valamiről szólt, ami foglalkoztatja: „Mostanság sokat gondolok Sampras Grand Slam-rekordjára. Fantasztikus érzés ennyi idősen ilyen közel kerülni hozzá, remélem, meg tudom dönteni.” Ebben nem kételkedünk, mint ahogy abban sem, hogy az arra leginkább érdemes kapta a tornagyőztesnek járó 1,4 millió dollárt, meg még egymilliót a US Opent megelőző kemény pályás versenysorozat megnyeréséért.
Eredmények. Férfi egyes, döntő: Federer (svájci, 1.)–Djokovics (szerb, 3.) 7:6 (7-4), 7:6 (7-2), 6:4. Női páros, döntő: Dechy, Szafina (francia, orosz, 7.)–Csan, Csuang (tajvani, 5.) 6:4, 6:2.

Szávay már 23. A US Openen negyeddöntős Szávay Ágnes nyolc helyet javított, így – pályafutása legjobbjaként – már 23. a női világranglistán (s ugyanide rukkolt előre párosban is). A New Yorkban diadalmaskodott Justine Henin fölényesen vezet, a döntőben általa legyőzött – és a nyolc között Szávayt búcsúztató – Szvetlana Kuznyecova a második helyre jött fel. A sorrend (zárójelben a korábbi helyezés): 1. (1.) Henin (belga) 5200 pont, 2. (4.) Kuznyecova (orosz) 3780, 3. (3.) Jankovics (szerb) 3365, 4. (2.) Sarapova (orosz) 3235, 5. (6.) Csakvetadze (orosz) 2940, 6. (5.) Ivanovics (szerb) 2925, … 23. (31.) Szávay Ágnes 1094, … 124. (133.) Czink Melinda 282, … 128. (137.) Nagy Kyra 265,50.
A férfiaknál Roger Federer maradt az éllovas, a US Openen négy közé jutott David Ferrer hét helyet javítva 8. a sorban, más komoly változás nem történt az élcsoportban. A sorrend: 1. (1.) Federer (svájci) 7605, 2. (2.) Nadal (spanyol) 5385, 3. (3.) Djokovics (szerb) 4295, … 8. (15.) Ferrer (spanyol) 1940.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.