Üzletté szervezik a szociális támogatást

Megszűnik az önkormányzatok kötelezettsége, hogy ellássák a fogyatékkal élőket, a pszichiátriai és szenvedélybetegeket. A szociális törvény tervezett módosítása nyomán ezentúl közvetlenül a minisztériumhoz tartozik majd többek mellett a rászorulók szállítását, a betegeknek nyújtott különféle segítségnyújtást (jelnyelvi tolmácsolás, szociális személyzet) végző szolgálatok koordinálása. A területi kiegyenlítési elv így nem érvényesül, továbbra is lesznek települések, ahol nem tudnak segíteni a rászorulóknak, és lesznek olyanok, ahol túl sok szolgálat működik feleslegesen.

Pilári Darinka
2007. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ez az esélyegyenlőség éve? – teszi fel a kérdést Soltész Miklós a módosítási terv kapcsán. A kereszténydemokrata politikus a módosítások azon részét emeli ki elsőként, amelyek szerint a húszezer fő alatti lakossal rendelkező önkormányzatok nem tarthatnak fenn nappali ellátó intézményt a jövőben. – Eszerint például azok a családok, amelyek eddig autista, mozgássérült gyermekeiket munkaidőben bevitték egy nappali intézménybe, hogy ezalatt dolgozni tudjanak, ezentúl nem tehetik ezt meg.
Kicsivel több mint egy év múlva az önkormányzatoknak azonban már az sem lesz kötelező feladatuk, hogy biztosítsák a támogató szolgálatokat és a közösségi ellátásokat. Ez előbbi célja a fogyatékkal élők lakóhelyükön történő ellátása és elsősorban a közszolgáltatások elérésének segítése. Ennek egyik legfőbb mozgatórugója, hogy a beteg ne érezze magát kiszolgáltatva, és megkapja a kellő tiszteletet, mint ahogy az más társadalombelieknek is kijárna.
– A KDNP csak produktív szociálpolitikát tud elfogadni, amiben a fogyatékos állapot nem egyenlő a kiszolgáltatottsággal, valamint a szegénységben élők ki tudnak törni abból a helyzetből, hogy szociális támogatásokban részesülnek – emelte ki Soltész Miklós.
Azzal ugyanis, hogy szűkítik az önkormányzatok kötelezettségeit, szűkítik azoknak az ellátását is, akik arra leginkább rászorulnak. A különböző egyházi és civil szolgáltatók eddig az önkormányzathoz „befolyt” rászorulókat látták el, a jövőben azonban még az sem tisztázott, hogyan kérelmezheti például egy fogyatékkal élő busszal történő szállítását. A módosításnak köszönhetően 2009. január elsejétől a szolgálatok piaci alapon fognak működni, és így finanszírozásuk – legjobb esetben – a kormányzat pályázati versenyeztetésétől függ majd.
– Finanszírozásuk valamennyi fenntartó számára egységes módon, a tényleges szükségletek figyelembevételével, pályázat útján valósul meg – mondta Korózs Lajos (MSZP) parlamenti felszólalásában kedden.
Hazánk különböző területein óriási eltérések mutatkoznak abban, hogy vannak országrészek, ahol több szolgáltató is verseng egymással, és van, ahol egy sem nyújt szociális szolgáltatást annak ellenére, hogy több rászoruló is lenne a vidéken.
A támogató szolgáltatást három éve már végzi egy vállalkozás – nyilatkozta lapunknak Molnár Mihályné. Kiskunfélegyháza aljegyzője a változtatások negatív következményét abban látja, hogy anyagi okok miatt már a jövő évtől meg kell majd szüntetniük bizonyos szolgáltatásokat. – Ebből kifolyólag pedig az önkormányzat a kötelezően ellátandó feladatait rosszabb színvonalon tudja majd csak ellátni – mondta Molnár Mihályné.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.